YSK'dan referandum açıklaması

YSK'dan referandum açıklaması.17379
  • Giriş : 02.10.2007 / 13:50:00

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın,21 Ekim'de yapılacak referanduma ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, 11. cumhurbaşkanının seçimini düzenleyen Anayasa Değişikliği paketindeki geçici 19. maddenin uygulanıp uygulanmayacağını, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören bu değişiklik paketine 21 Ekim'de yapılacak halk oylamasında ''evet'' çıkması halinde görüşeceklerini söyledi.

Aydın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Bu Anayasa Değişikliği ile 12. cumhurbaşkanını ve ondan sonrakileri seçme yetkisi aziz milletimizde olacaktır'' şeklindeki sözlerini hatırlatıp görüşünü sorması üzerine, ''Halk oylamasında 'hayır' çıkarsa zaten sorun yok. 'Evet' çıkarsa Anayasa Değişikliği paketindeki geçici 19. maddenin uygulanıp uygulanmayacağını o zaman görüşeceğiz. Şimdiden bir şey söyleyemem'' dedi.

Anayasa değişikliği paketindeki geçici 19. madde, 11. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasının kanunun Resmi Gazete'de yayımını takip eden 40. günden sonraki ilk pazar, ikinci tur oylamasının ise ilk tur oylamayı takip eden ikinci pazar günü yapılacağını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious