YSK'dan seçim rüşveti mesajı

YSK'dan seçim rüşveti mesajı.9730
  • Giriş : 08.02.2009 / 10:02:00

YSK seçmen oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunmamaları gerektiği, aksine hareket edenler hakkında savcılığa suç duyurusunda ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


YSK kararında, Başkanlık makamınca Kurul'a sunulan yazının incelenerek karara bağlandığı belirtildi.

Anayasa'nın, ''seçimlerin genel yönetim ve denetimi'' başlığı altında yer alan 79. maddesiyle seçimlerin başlangıcından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırmakla YSK'nın yetkili ve görevli kılındığının anımsatıldığı kararda, şöyle denildi:

''Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu yürütücüsü vakıflar ile belediyeler tarafından, seçmen vatandaşlara yasada belirlenen amacı aşar nitelikte mobilya ve beyaz eşya dağıtıldığı, görsel ve yazılı basında yer alan haberlerden anlaşılmıştır.

Bu yardımların, seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu ve Anayasa'nın 67. maddesinde ön görülen, seçimlerin serbestliği ve eşitliği ilkelerine uygun düşmediği açıktır.

Bu bağlamda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 61. ve 63. maddelerinde yasaklanan fiilleri işleyenler hakkında aynı Kanun'un 151 ve devamı maddelerinde ön görülen hapis cezalarının uygulanacağı tabiidir.''

Oy birliğiyle alınan kararda, belirtilen nedenler ve Anayasa ile 298 sayılı Kanun'un kurallarına göre, 29 Mart 2009 gününde yapılacak mahalli idareler seçiminde siyasi partiler, belediyeler ve bağımsız adaylar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre faaliyette bulunan vakıfların, seçmen oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunmamaları gerektiği, anılan yasa hükümlerine özenle uyarak faaliyetlerini sürdürmelerinin zorunlu olduğu, aksine hareket edenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*