YSK'ya bir tepkide Mazlumder'den.

YSK'ya bir tepkide Mazlumder'den..14199
  • Giriş : 21.03.2009 / 16:36:00

Mazlumder'den YSK'nın "Kılık kıyafet" genelgesine tepki

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mazlumder, Yüksek seçim Kurulu'nun sandık kurulu üyelerinin kılık kıyafetine ilişkin yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Mazlumder bu uygulamanın hukuka aykırı olduğuna işaret etti.

Mazlumder İstanbul Şubesi, Yüksek seçim Kurulu'nun, 29 Mart'ta yapılacak seçimler için "Siyasi partilerce bildirilen sandık kurulu üyelerinin, sandık alanının kamusal alan olması ve görev alanlarının da hizmet veren konumunda bulunmaları gerekçesi ile sınırları yasalarla ve yargı kararlarıyla çizilmiş bulunan kılık ve kıyafet ölçülerine uymalarını" isteyerek bir genelge yayınlaması üzerine konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan Yönetim Kurulu üyesi Av. Sezgin Tunç, "Bu genelge ile YSK, yıllardır sürmekte olan 'başörtüsüne karşı fiili zorbalığı' yeni bir alana daha yayma girişiminde bulunmaktadır. Hukuk devleti ve demokrasi iddiasının cari olduğu her devlette, yasaklar ve özgürlüklerin sınırları yasalarla belirlenir. Meşruiyet zemininden uzak her kararın ve hatta yasanın uygulanması hukuka aykırılık teşkil edecektir" dedi.

Sezgin Tunç, halkın yaşamını sürdürdüğü her alanın kamusal alan olduğunu ve kamunun iradesine aykırı her yasaklayıcı girişimin de hukuka aykırı, meşruiyetten yoksun ve kamuya karşı işlenmiş bir suç teşkil ettiğini belirtti. Tunç, seçimin yapılacağı 29 Mart Pazar günü tüm Mazlumder şubelerinin açık olacağını ve bu konuda sorun yaşayan herkesin kendilerini arayarak hukuki destek alabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*