YSK'yı baştan aşağıya yeniledik

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Yüksek Seçum Kurulu (YSK) Başkanı Cengiz Erdoğan, “mükerrer oy”u sıfırladıkları için önümüzdeki genel seçimin en sağlıklı seçim olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YSK Başkanlığı görevi önümüzdeki günlerde sona erecek olan Erdoğan, Yeni Şafak'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği günden bu yana ilk kez yaptığı hizmetler hakkında bir gazeteye bilgi veren Erdoğan, Türkiye'deki seçim sisteminin dünyanın en sağlıklı sistemi olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Türki cumhuriyetleri ve bazı Arap ülkelerine seçim sistemimizi benimsetmeye çalışıyoruz. Bu ülkelere seçim sistemimiz hakkında sürekli seminerler veriyoruz” dedi.

Şimdiye kadar her seçim sonrasında seçim torbalarının imha edildiğini hatırlatan Erdoğan, 700 - 800 bin seçim torbasının ilk kez kendi döneminde içindeki kırtasiye malzemelerinin ayıklanarak yıkandığını, tertemiz olarak seçime hazır hale getirildiğini anlattı. Erdoğan bu işlem sayesinde devlete 1 milyon YTL kazandırdıklarını söyledi.

MÜKERRER OY SIFIRLANDI

Erdoğan, tüm illerin bilgisayar ortamına geçildiği için artık “parmak boyama” işleminin yapılmayacağını ifade ederken, YSK'nın ülke genelindeki bilgisayar ağının TC Kimlik Numarası sistemine göre oluşturulduğunu, bundan sonraki seçimlerde bu numaranın esas alınacağını, o nedenle “mükerer oy”un artık tarihe karıştığını söyledi. Üç yıla yakın sürede çok emek sarfettiğini, bir gün dahi boş durmadığını ifade eden Erdoğan, 49 partiye de eşit mesafede olduklarını hatırlattı. YSK Başkanı Cengiz Erdoğan, yeni seçim takviminin 20 Temmuz 2007'de başlayacağını hatırlatarak, şunları söyledi: “Vatandaşlardan talebimiz, bu bilgileri kontrol etsinler. Hatalar varsa muhtara tasdik ettirsinler” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious