YTÜ'ye atanmak için yeterli kıdeme ihtiyaç yokmuş!

YTÜ'ye atanmak için yeterli kıdeme ihtiyaç yokmuş!.13276
  • Giriş : 31.03.2008 / 10:40:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 10:51:39

YTÜ’de ‘yeterli kıdemi’ olmayan ve sınava girmeyen kişilerin hülle yoluyla atandığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YILDIZ Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) 2005 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, şube müdürlüğü, mühendislik ve tekniker gibi kadrolara belirli bir süre çalışma, meslek içi eğitim ve yeniden sınava girme gibi şartları yerine getirmeyen bazı isimlerin hülle yoluyla atandığını belirledi. Sayıştay’ın talebine rağmen eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, soruşturmaya gerek görmedi. Sayıştay’ın ikinci başvurusunu değerlendiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, hukuki gereğinin yapılması için YÖK Denetleme Kurulu’n harekete geçirdi.

REKTÖR OKTİK’LE BAŞLADI

MUĞLA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’in ÖSS’yi kazanamayan oğlunu hülle yoluyla Yıldız Teknik Üniversitesi’nin mühendislik fakültesine kaydedildiğinin ortaya çıkmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, Sayıştay 6. Dairesi’nin kararıyla kesinleşen yeni hülle iddiaları ortalığı karıştırdı. YTÜ Bütçe Dairesi Başkanlığı’nın 2005 yılı hesap ve işlemlerini denetleyen Sayıştay Uzman Denetçisi Yaşar Ateş, önceki kadro ünvanı ‘şef’, ‘bilgisayar işletmeni’, ‘çocuk eğitimcisi’ olan şahısların önce fakülte, yüksekokul veya enstitü sekreterliği kadrolarına atandıkları, birkaç ay sonra da buradan alınarak çeşitli şube müdürlüklerine getirildiklerini belirlendi.

SAYIŞTAY HÜLLEYİ TARİF ETTİ

UZMAN Denetçi Yaşar Ateş’in belirlediği usulsüzlükler, Sayıştay 6. Dairesi tarafından karara bağlanarak Sayıştay Başkanlığı’na gönderildi. Kararda, ‘Fakülte, yüksekokul ve enstitü sekreterliklerine yapılan ara atamaların aslında şube müdürlüğü kadrolarına yapılacak ve önceden tasarlanmış atamalar için doğrudan yapılması halinde uyulması gerekecek şartları bertaraf etmek için bir basamak olarak kullanmak amacıyla yapıldığı anlaşılmıştır’ denildi. Kararda bu durumun, görevi kötüye kullanarak alt kadrolardan üst kadrolara koşulsuz ve sınavsız geçiş sağlama amacı taşıdığı vurgulandı.

TEZİÇ SORUŞTURMA AÇTIRMADI

SAYIŞTAY 6. Dairesi’nin kararı, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar imzasıyla YÖK Başkanlığı’na bildirildi. Usulsüzlüğü yapanlar hakkında YÖK Kanunu’nun 53. maddesine göre ceza soruşturması açılması istendi. Sayıştay’ın kararı ve uyarısını alan YÖK eski Başkanı Erdoğan Teziç, usulsüzlüğü yapan YTÜ yönetimi hakkında hiçbir ceza soruşturması açmaya gerek görmedi. Sayıştay, YÖK’ü ikinci kez ‘sorumlular hakkında ceza soruşturması yapmaları konusunda uyardı. YÖK’ün yeni Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, sorumlular hakkında işlem yapılması için evrakı Yükseköğretim Denetleme Kurulu’na havale ettiği öğrenildi.

48 yıllık mescid depo olarak kullanılıyor

YILDIZ Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi’nde bulunan 48 yıllık mescit, depo olarak kullanılıyor. 1960 yılında yaptırılan mescit eski rektör Prof. Dr. Ayhan Alkış döneminde depo haline getirildi. 2004 Mayıs ayında görevi devralan rektör Prof. Dr. Durul Ören’in de öğrencilerin tepkileri ve mescidin ibadete açılması yönündeki taleplerini kabul etmemesi üzerine mescit, depo olarak kullanılmaya devam ediyor.

ÖĞRENCİLERE DEVREDİLMELİ

UYGULAMAYI ‘çağdışı’ diye nitelendiren Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, daha önce kullanılan bir mescidin herhangi bir sebeple kapatılarak depo haline getirilmesinin birey haklarına aykırı olduğunu belirterek ‘Bu hakkın kesinlikle tekrar geri verilmesi gerekiyor. Üniversite öğrencileri kendileri ile ilgili kararları verebilecek ehliyettedir. Bir an önce bina onarılarak tekrar mescide çevrilmelidir’ dedi. YTÜ Rektörü Prof. Dr. Durul Ören ise, konuyla ilgili konuşmak istemedi.

İşte isim isim hülle atamaları

SAYIŞTAY kararında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hülle yoluyla yapılan atamalar isim isim belirtildi. Atama yönetmeliğine göre ‘şef’ kadrosunda bulunan kişilerin doğrudan şube müdürü olabilmeleri mümkün değil. Bu kadrolarda belli bir süre görev yapanlar da ancak sınav ile şube müdürlüğü görevine atanabiliyor. Buna rağmen Zühal Baysaling, Leyla Gülşen, Ayser Çetin, M. Tugay Özkan, Elife Işık, Nurcan Koçhan, Nurettin Küçük, Yüksel Gücük, Lütfi Yıldırım, Recai Suluova, Ümran Hacıoğlu’nun şef ve bilgisayar işletmeni iken sınav ve beklenme süreleri atlanmak için önce fakülte, enstitü veya yüksekokul sekreterliğine atandıklarını belirledi. Bu kişilerin bazen 1 ay kadar kısa sürede bazılarını da birkaç ay sonra şube müdürü yapıldıklarını tesbit edildi.

BEKLEME SÜRESİ VE SINAV UNUTULDU

YÖK Kanunu’na göre, daire başkanı atamaları ancak üniversite yönetim kurulunun görüşü alınarak yapılabiliyor. Ancak M. Tugay Özkan’ın, yüksekokul sekreterliğinden şube müdürlüğüne atandıktan bir süre sonra Rektör’ün onayı ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı olarak atandığı belirlendi. Ebru Onaran Yarkataş ve Ozan Yarkataş araştırma görevlisi ve uzman iken 1 ay sonra sınava sokulmadan usulsüz olarak mühendis kadrolarına atandı. Hanife Karataş, Elif Yankın isimli kişilerin ise, bilgisayar işletmeni olarak atandıktan sonra 3 yıl hizmet, eğitim ve sınav koşulları bertaraf edilerek tekniker olarak atandıkları saptandı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious