Yücel: Spor faaliyetleri suç olur mu?

Yücel: Spor faaliyetleri suç olur mu?.19711
  • Giriş : 07.05.2009 / 15:40:00

''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanıklarından Mehmet Murat Yücel, dava kapsamında, spor faaliyetlerinin suç olarak gösterildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan Yücel, ''terör örgütü üyeliği suçlamasını, Türk sporuna, Türk milletine hizmet etmiş, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, milliyetçi biri olarak kendisine ağır hakaret olarak gördüğünü'' savundu.

Spor akademisi mezunu olduğunu ifade eden Yücel, boksta Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu, hem sporcu, hem antrenör olarak Türkiye'yi uluslararası turnuvalarda temsil ettiğini, milli takımda antrenörlük yaptığını, bayan Basketbol takımıyla dereceler yaptığını kaydetti.

Yücel, spor faaliyetlerinin suç olduğunu, hele hele örgüt üyesi olmak için alt yapı oluşturduğunu bilmediğini anlatarak, ''Yükseliş Kolejinde beden eğitimi şube başkanlığı ve müdür yardımcılığı yaptım. Öğrencilerimin hiç birisi terörist olamadı. Sporu terör örgütlerinin alt yapısının oluşturulduğu bir yer olarak göstermek, insanları spordan soğutur. Tüm sporcular adına bu suçlamayı reddediyorum'' dedi.

-''Ankara SORUMLUSU'' OLDUĞU İDDİASI-

Tutuksuz sanıklardan Kemal Şahin'in yazdığı ''MİT'in Ergenekon Yapılanması'' isimli şemada ''Ankara sorumlusu'' olarak yer aldığını ifade eden Yücel, üçgenlerden oluşan bu şemada isminin bulunması nedeniyle yargılandığını söyledi.

Şemayı, gözaltına alındığında öğrendiğini anlatan Yücel, Kemal Şahin'in de bu şemanın hayali olduğunu ve rahatsızlığı sırasında yazdığını söylediğini anımsattı.

İddianamede ''özel harekatçı'' olarak yer aldığını ancak bunun doğru olamadığını, hayatı boyunca emniyetin hiçbir biriminde görev yapmadığını ifade eden Yücel, güvenlik şirketi olduğunu, güvenlik şirketlerinin de terör örgütü için bir yer olduğunu düşünmediğini kaydetti.

Yücel, böyle bir örgütlenmenin varlığına inanmadığını belirterek, ''Örgüt üyesi değilim. Kimsenin kişisel verisini kaydetmedim. Kişisel veri kaydetmek gibi iğrenç bir suçu işlemem. İsmail Yıldız'ı 7 yıl önce bir kez 10 dakika gördüm. Güvenlik işi için yanına gittim, anlaşamadık. Ondan sonra bir daha da görmedim. Hiç tanımadığım bir adama nasıl bağlı olarak çalışayım. Beni maddi ve manevi olarak yıkan bu dava, umarım bundan sonra kimseyi yıkmaz. Hatta varsa bu komployu kuranları da yakmasın'' şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorusu üzerine duruşma salonunda bulunan İsmail Yıldız'a bakan Yücel, ''7 yıl önce görmüştüm. Sima olarak benziyor ama yaşı tutmuyor sanırım'' dedi.

-TUTUKSUZ SANIK NUHOĞLU'NUN SAVUNMASI-

Emekli ''özel harekatçı'' olduğunu belirten tutuksuz sanık Feridun Refik Nuhoğlu da savunmasında, ''özel harekat'' timlerinde terörle mücadele eğitimi aldığını, Güneydoğu Anadolu'da yıllarca terör örgütlerine karşı savaştığını ifade etti.

Nuhoğlu, ''Terör örgütleriyle savaşmış, kanı dökülmüş bir insan olarak bu şekilde karşınızda yargılanmayı hak etmiyorum. Bu beni yürekten yaralıyor. Evimde yapılan aramalarda Güneydoğu'da görev yaptığım yıllarda hatıra olarak sakladığım göz yaşartıcı bomba, kamuflaj elbisem, berem ve kasaturam bulundu. Genelde Güneydoğu'da çalışanlar bunları hatıra olarak saklar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*