"Yukarı Karabağ Azerbaycan'a geri verilmeli"

  • Giriş : 20.02.2008 / 20:13:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Yukarı Karabağ'ın Azerbaycan'a geri verilmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un daveti üzerine 2 günlük resmi bir ziyaret için geldiği Moskova'daki temaslarının ardından Rus basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunla ilgili sorusu üzerine Babacan, Türkiye'nin Yukarı Karabağ'ın Azerbaycan'a geri verilmesi taraftarı olduğunu belirtti.

Ali Babacan, "Ülkemiz, Kafkaslarda dondurulan sorunların çözülmesi gerektiğini defalarca vurgulamıştır. Yukarı Karabağ da bu konulardan biridir. Bu konuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını istiyoruz. Azerbaycan'ın işgal edilen bölgelerinin işgaline son verilmesini istiyoruz" dedi.

İran:
Babacan, bir gazetecinin, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorusu üzerine de Türkiye'nin bu konunun diplomatik yollardan çözülmesi taraftarı olduğunu ifade ederek, "İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunlar sadece barışcıl yollarla çözülmelidir" diye konuştu.

İran'ın, Türkiye'nin komşusu olduğunu ve Tahran ile dengeli bir ilişkiye sahip bulunduklarını ifade eden Babacan, "İran ile her konuda yakın danışmalarımız var. Biz kendi bölgemizde nükleer silahlar olmasına karşıyız. Ancak her ülkenin de nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkı olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Ortadoğu:
Babacan, bir başka soru üzerine Türkiye'nin, Ortadoğu bölgesinde aralarında İsrail'in de bulunduğu tüm ülkelerle iyi ilişkilere sahip olduğunu belirterek, "İsrail Devlet Başkanı Şimon Perez ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Ankara'da aynı anda misafir ettik. Her ikisi de parlamentomuza hitap etti ve her ikisinin de konuşmaları alkışlarla karşılandı" diye konuştu.

Babacan Türkiye'nin, Ortadoğu konusunda gizli bir gündeminin olmadığı, tek arzusunun bölgeye barış, huzur ve istikrarın gelmesi olduğunu belirtti.

Enerji işbirliği:
Babacan, bir gazetecinin iki ülke arasındaki enerji işbirliği konusundaki sorusu üzerine Rusya Enerji Bakanı Viktor Hristenko ile dün yaptıkları görüşmede, Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında mevcut ve potansiyel işbirliği imkanlarını değerlendirdiklerini söyledi.

Rusya'nın hem petrol ve doğalgaz üreticisi olarak, hem de bu enerji kaynaklarının iletiminde köprü vazifesi gören bir ülke olduğunu ifade eden Babacan, "Türkiye de bölgede enerji iletiminde kilit rol oynayan bir ülke. Rusya ve Türkiye'nin enerjide oynadıkları rolü biz birbiriyle rekabet eden değil, birbirine tamamlayıcı roller olarak görüyoruz. Rusya'dan önemli miktarda gaz ve petrol alıyoruz. Ayrıca Botaş ve Gazprom yapılan bazı anlaşmalar gereğince bazı projeler üzerinde çalışıyorlar" dedi.

Kosova:
Babacan, Kosova ile ilgili bir soru üzerine, uluslararası topluluğun bu konuda bölündüğünü ve ortada farklı görüşlerin bulunduğunu belirterek, "Her ülkenin farklı hukuki ve siyasi değerlendirmesi var. Biz, Rusya Federasyonu'nun değerlendirmelerine saygı duyuyoruz. Bizim hukuki ve siyasi değerlendirmelerimiz farklı. Sonuç olarak pazartesi günü aldığımız bir kararla Kosova'yı tanıdık" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious