Yukarı Karabağ için barış umudu

Yukarı Karabağ için barış umudu.12130
  • Giriş : 05.12.2008 / 12:10:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Minsk grubu toplantılarında Yukarı Karabağ sorunuyla ilgili bir barış anlaşması taslağı üzerinde çalışılabileceği fikrinin oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 16. Bakanlar Konseyi Toplantısı için Helsinki'de bulunan Babacan, Finlandiya'dan ayrılmadan önce Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu yılki AGİT Bakanlar Konseyi toplantısının gündeminin yoğun olduğunu ifade eden Babacan, NATO-Rusya ve Batı-Rusya ilişkileriyle, Gürcistan'da yaşanan son gelişmelerin toplantının gündeminde yer aldığını söyledi. Rusya'nın ortaya attığı Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili yeni bir oluşum fikrinin toplantının temel tartışma maddelerinden biri olduğunu kaydeden Babacan, toplantı çerçevesinde ikili görüşmeler de yaptığını belirtti.

Babacan, ABD, Rusya ve Fransa'dan teknisyenlerin ve Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarının katıldığı bir toplantıyla, Rusya, Fransa, Azerbaycan ve Ermenistan'dan Bakan seviyesinde, ABD'den ise Bakan Yardımcısı seviyesinde olan iki ayrı Minsk grubu toplantısının AGİT toplantısı çerçevesinde yapıldığını ifade etti.

"Bu toplantılar oldukça olumlu geçti. Toplantıların sonunda özellikle Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili artık barış anlaşması taslağı üzerinde çalışılabileceği fikri oluştu. Bu önemli bir gelişme oldu. Yukarı Karabağ konusunda somut gelişmeler bu toplantının marjında yaşandı" diyen Babacan, bu fikirle ilgili AGİT Bakanlar Konseyi'nin de bir karar alma ihtimali olduğunu bildirdi.

-KİİP-

Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun (KİİP) Dışişleri Bakan Yardımcısı seviyesindeki ilk 5'li toplantısının AGİT toplantısı çerçevesinde yapıldığını belirten Ali Babacan, bunun, Türkiye, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan'ın aynı masa etrafında buluştuğu ilk toplantı olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Katılan ülkelerin memnuniyetini ben daha sonra kendilerinden dinledim ve önümüzdeki dönemde platformla ilgili çalışmaların hızlandırılmasıyla ilgili bir ortak irade söz konusu. Platformun amaçları, prensipleri, mekanizmalarıyla ilgili de bir ortak doküman üzerinde şu anda çalışılıyor. Bu doküman da önemli ölçüde ilerlemiş durumda. Ümit ederiz ki, yakın bir zaman içinde bunlar tamamlansın ve artık platformun resmen startını verebilelim."

Ali Babacan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ve Ermenistan Dışişleri Bakanıyla görüştüğünü ve her iki bakanın da süreçle ilgili olumlu ifadelerini duyduğunu söyledi. Babacan ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile bir araya geldiğini sözlerine ekledi.

Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine ilişkin bir soru üzerine Babacan, son 10 gün içinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'la İstanbul ve Helsinki'de olmak üzere iki kez görüştüğünü, ayrıca Azerbaycan ziyaretinde Bakü'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la bir araya geldiği hatırlattı. Babacan, şöyle konuştu:

"Hem Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreçte, hem de Türkiye ile Ermenistan arasındaki süreçte işler iyi gidiyor diyebilirim. Azerbaycan'dan ve Erivan'dan aldığım sinyaller de bu yönde. Ümit ederiz ki, süregiden bu görüşmeler amacına ulaşsın. Amaç, Türkiye ile Ermenistan arasında ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi.

Kuşkusuz üzerinde görüşülen çok detaylar var. Özellikle Yukarı Karabağ konusu ve işgal altındaki yedi bölge konusu oldukça karmaşık, çok boyutlu bir konu. Ama hem Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'de bu sorunun çözümü için bir irade söz konusu, üstelik Minsk grubunun eşbaşkanı olan üç ülke, yani ABD, Rusya ve Fransa da kendilerine göre farklı sebeplerle bu süreci destekliyorlar. Tüm taraflara açılan bu fırsat penceresinin kaçırılmamasıyla ilgili telkinlerde bulundum. Umarız ki, tüm bunlar neticeye ulaşır ve Kafkaslar'da yepyeni bir barış, istikrar ve güvenlik ortamı oluşur."

-RAŞİD DOSTUM'UN TÜRKİYE'YE GELMESİ-

Özbek General Raşid Dostum'un Türkiye'de ne gibi temasları olacağına ilişkin bir soru üzerine de Babacan, General Dostum'un Afgan halkının vermiş olduğu yoğun mücadele döneminde önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Babacan, "Dostum'un Afganistan'daki Türk soylu kardeşlerimizin güvenliği için, o bölgenin istikrarı için önemli katkıları olmuştur. Kendisi bir süre için Türkiye'de bulunacak" diyerek, öte yandan Afganistan'ın iç siyasetinde yeni gelişmeler olduğunu belirtti. 2009 yılının Afganistan'da seçim yılı olduğunu anımsatan ve bu süreci Türkiye olarak yakından takip edeceklerini ifade eden Babacan, bu sürecin Afganistan'ın istikrarı ve güvenliği için önemli bir fırsat olduğunu bildirdi. Ali Babacan, Afganistan'da farklı etnik kökenden gelen, farklı mezheplere tabi insanların siyasi sürece ve demokratik mekanizmalar çerçevesinde yönetimde seslerini duyurmalarının önemine değindi.

-"ZİRVEDEN SONRA PAKİSTAN-TÜRKİYE İKİLİ GÖRÜŞMESİ DE YAPILACAK"-

Bugün İstanbul'da yapılacak Türkiye-Afganistan-Pakistan zirvesinde, Mumbai'deki saldırıların ele alınıp alınmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise Babacan, Mumbai'deki olaylarının ardından terörle mücadele anlamında uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyulduğu konusunda mesajlar verdiklerini ifade etti. Hindistan'ın tutumunun da son derece önemli olduğunu vurgulayan Babacan, geçen hafta sonu ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la Hindistan-Pakistan konusunda görüştüklerini belirtti ve bu görüşmenin hemen ardından Rice'ın Hindistan ve Pakistan'a gittiğini bildirdi.

Babacan, "Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkilerin bu hassas dönemde, bir gerilim değil, tam tersine bir işbirliği ruhuyla devam etmesi gerekiyor. Bu konudaki görüşlerimizi Pakistan Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanına Türkiye ziyaretlerinde ileteceğiz. Bugünkü üçlü zirveden sonra Pakistan-Türkiye ikili görüşmesi de ayrıca yapılacak" diye konuştu.

AİHM'nin son aldığı "başörtüsüyle ilgili kararının" hatırlatılması üzerine ise Babacan, "Bu karar çıktığında ben seyahat halindeydim. Onun için bu kararın metnini, gerekçelerini henüz inceleyebilmiş değilim. Ancak o incelemenin ardından bir yorum yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum" dedi.

Bakan Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyaretinin tarihinin belli olup olmadığının sorulması üzerine, birkaç alternatif üzerinde çalışıldığını, yakın bir zamanda bu ziyaretlerin yapılacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*