Yüksek gelen elektrik faturalarına itiraz etme yolu açıldı

  • Giriş : 05.02.2008 / 08:33:00

Bakırköy Asliye Hukuk Mahkemesi, yüksek gelen elektrik faturalarına mahkeme yoluyla itiraz etme yolunu açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davaya konu olan olay şöyle gelişti:

16 BİN YTL’LİK CEZA


Daştan Çakır adlı vatandaş, Hürriyet Mahallesi Ahmet Yese Caddesi Ceylan Sokak'ta 2004'te oturmak için daire kiraladı. Eve yerleştiğinde elektrik sayacının olmadığını gören Çakır, gidip hurdacıdan aldığı elektrik sayacını getirip tesisata taktı. Fakat bozuk olan sayıcın göstergesinde 69.000 KW elektrik sarfiyatı görünüyordu.

Aradan geçen 3 buçuk aydan sonra elektrik kontrol elemanları sayacın bozuk olduğunu fark edip sayaç üzerindeki 69.000 KW'lik endekse göre Çakır'a 16 bin YTL'lik cezalı fatura kesti. Çakır, itiraz dilekçesi verdi fakat Bedaş komisyonu bu itirazı reddetti. Bunun üzerine Çakır 'ın avukatı Zeki Bulgan Menfi tespit davası açarak mahkemeden borcun düşürülmesini istedi.

BORÇ DÜŞÜRÜLDÜ

Buna karşılık BEDAŞ, burada çok eskiden beri oturulduğunu ve endeksin 69.000 olduğunu ileri sürerek davanın reddini istedi. Bakırköy 8. Asliye Mahkemesi, davacının evinde keşif yaparak Çakır'ın burada 3 buçuk ay oturduğunun kabulünde zorunluluk olduğunu, daha önceki bir tarihte bu sayacı okumayan BEDAŞ'ın bu evde çok eskiden beri oturulduğundan bahsedemeyeceğini belirtti. Çakır'ın günde en fazla 4 YTL elektrik tüketebileceğini ve bunun da 3 buçuk ayda 416 YTL olabileceğine karar veren mahkeme borcu düşürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious