Yüksek kalitede üretilen çilek rekor kırdı

Yüksek kalitede üretilen çilek rekor kırdı.16055
  • Giriş : 13.04.2008 / 11:35:00

Çilek üretiminin önemli bölümünün yapıldığı Mersin'in Anamur ilçesinde, geçen yıl 60 bin ton olan rekoltenin, bu yıl 80 bin tona çıkmasının beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek verim ve kalite ile yüzü gülen üreticiler, iç pazara günlük 500 tona yakın ürün sunarken, her gün yaklaşık 100 ton ürün de ihraç ediliyor.

İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu, yaptığı açıklamada, mevsimine göre değişik meyve ve sebze yetiştirilebilen Anamur'da, çiftçilerin son yıllarda özellikle çilek üretimine yöneldiğini söyledi.

Geçen yıl 17 bin dönüm ekim alanından 60 bin ton civarında ürün elde edildiğini ifade eden Sarıoğlu, ''Ekim alanları yüzde 30 artış göstererek 22 bin dönüme ulaştı. Bu yıl 80 bin ton civarında ürün bekliyoruz'' dedi.

Sarıoğlu, üreticilerin önceki yıllara göre daha bilinçli üretim yaptıklarını bunun da yüksek verim ve kalite sağladığını söyledi.

Yurt dışı pazarların Anamur çileğine gösterdiği ilginin de arttığını belirten Sarıoğlu, üretimin önemli bir bölümünün ihraç edildiğini kaydetti.

-''GÜNLÜK 100 TON İHRACAT''-

Anamur'un en büyük çilek ihracatçısı olan Ali Haydar Kılıç, ilçede günde ortalama 750 ton civarında çilek hasadı yapıldığını bunun 100 tonunun ise ihraç edildiğini söyledi.

Geçen yıllara göre yapılan ihracatın sevindirici olduğunu anlatan Kılıç, ''Anamur'dan TIR'larla Rusya, Romanya, Polonya ve Türk cumhuriyetlerine günlük yaklaşık 100 ton ürün gönderiyoruz. Anamur çileği, gördüğü ilgi ile pazar payını daha artıracak'' dedi.

Kılıç, ihraç edilen çileklerin büyük bölümünün Ören beldesi ile Akine köyünden elde edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

''İhracatlık çileğe yüzde 50 fazla fiyat veriliyor bu da çiftçilerimizi daha kaliteli üretim yapmaya yöneltiyor. Çilek ithalatı yapmak isteyen ülkelerin taleplerini üreticilerimize anlatıyoruz. Onlar da bu önerileri dikkate alarak üretim yapıyorlar.''

Anamur Ziraat Odası Başkanı Naci Tekin Tüzün ise ihracat rakamlarının memnun edici olduğunu belirterek, yapılan eğitimlerin meyvelerinin alındığını söyledi.

İlçede artık daha modern üretim yapıldığına işaret eden Tüzün, ''kaliteli üretim devam ettikçe ihracat da artacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious