Yüksek kolesterole dikkat!

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Kolesterol yüksekliğine bağlı damar sertliği ciddi rahatsızlıklara yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, kolesterol yükselmesi sebebiyle oluşan damar sertliğinin kalp krizi, felç, ayak damarlarının tıkanması, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, körlük ve ani ölümlere yol açtığını açıkladı.

Uzm. Dr. Nevzat Bilal, yaptığı yazılı açıklamada damar sertliğini çağın ölümcül hastalığı olarak nitelendirerek, "Kan damarları, hücreleri sulayan canlandıran kandır. Kanı taşıyan da damarlardır. Eğer damarlar daralırsa o hücreler beslenemez yada az beslenir. Tıkanırsa da aynı şekilde hiç beslenemez ve ölür. İnsanların bir bakıma ölmesi veya yaşlanması damar sertliğinden kaynaklanır." ifadelerini kullandı.

Damar sertliğinin en önemli risk faktörünü kolesterol yüksekliği olarak açıklayan Dr. Nevzat Bilal, "Kolesterol yükselince damar sertliği olur. Damar sertliği olunca da kalp krizi, felç, ayak damarlarının tıkanması, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, körlük ve ani ölümler olmaktadır." dedi.

Dr. Bilal, yaşam tarzı değişikliği ve akıllı beslenmenin yüksek kolesterol tedavisi için gerekli olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Tedavi şekillerinden biri antioksidan etkisi olan yeşil çaydır. Günde 2-3 bardak yeşil çay içilmelidir. Bu, kalp damar hastalıkları ve kanserden korur. Yeşil sebzelerden brokoli, semiz otu, radikal, ebegümeci, kuzu kulağı, roka maydanoz, fasulye nohut, siyah erik, karpuz, portakal, kivi kayısı ve elma bol bol tüketilmelidir. Bir de damar sertliğini önlemek için tuz mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Tüketilen tuz miktarı günde yarım kahve kaşığından az olmalıdır. Çünkü tuz, damar sertliğini kolaylaştırır. Hazır gıda ve içeceklerde içerisinde katkı maddesi olduğu için tüketilmemesi gerekir. Ayrıca hazır gıda ve içeceklerde genellikle tuz oranı yüksektir, bu yüzden tercih edilmemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious