Yüksek Mahkeme, DTP iddianamesini kabul etti!

Yüksek Mahkeme, DTP iddianamesini kabul etti!.14644
  • Giriş : 24.11.2007 / 07:58:00

Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianameyi kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İddianamenin DTP'ye tebliğ edilmesinin ardından partinin bir ay içinde ön savunmasını yapması gerekiyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri, DTP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili ilk toplantısını dün yaptı. Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameyi, Ceza Muhakemeleri Kanunu ve Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun çerçevesinde değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Alifeyyaz Paksüt, toplantının ardından yaptığı açıklamada, yargı sürecinin usul kanunları çerçevesinde devam edeceğini söyledi. Paksüt, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dava süresince DTP'nin seçimlere girememesi ve üye kayıtlarının durdurulması yönündeki talebiyle ilgili karar alınmadığını ifade etti. Paksüt, başsavcılığın tedbir taleplerinin daha sonra görüşüleceğini kaydederek, "Ayrıntılı hukukî inceleme yapacağız. Bu inceleme ışığında önümüzdeki dönemde tedbir talepleri hakkında karar vereceğiz.'' dedi. Paksüt, DTP'nin ön savunmasını ne zaman yapacağıyla ilgili bir soru üzerine Anayasa Mahkemesi'nin tensip tutanağı düzenlemesinin ardından iddianamenin önümüzdeki hafta DTP'ye tebliğ edileceğini vurguladı.

İddianamenin kabulüyle birlikte yargılama süreci başlamış oldu. Buna göre, DTP'nin ön savunmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü açıklayacak. Bu görüş DTP'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri sözlü savunma yapacak. Anayasa Mahkemesi raportörünün esas hakkındaki raporunun incelenmesinin ardından kapatma istemi esastan görüşülecek. Kapatma kararı için 11 asıl üyeden en az yedisinin oyu gerekiyor. Önceki kararları dikkate alındığında Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yle ilgili kararını 1 yıl ile 3 yıl arasında açıklaması bekleniyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, DTP'nin "devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini" savunarak, temelli kapatılmasını istemişti. İddianamede, DTP'nin kapatılmasına beyan ve eylemleriyle sebep olan 8'i milletvekili 221 üyesine beş yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesi istendi. İddianamede, DTP'nin dava süresince yapılacak seçimlere katılamayacağı, dava tarihinde parti bünyesinde, üye, yönetici, belediye başkanı ve milletvekili olarak görev alanların bir başka siyasi parti listesinden veya bağımsız olarak dava süresince seçimlere katılamayacağı yönünde karar verilmesi talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious