Yüksek tansiyon az gelişmiş ülkelerde mi görülüyor?

  • Giriş : 02.05.2008 / 12:49:00

Yüksek tansiyon hastalığının yüzde 80 civarında azgelişmiş ülkelerde görüldüğünü ortaya koyan yeni bir araştırma yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesinden doktor Carlene Lawes ve meslektaşlarının yaptığı ve Lancet tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, 'Avrupa'nın düşük gelirli ülkelerinde ve Orta Asya'daki ölümlerin üçte birinden fazlasının yüksek tansiyonla bağlantılı olduğu' belirtildi.

Araştırmada, yüksek tansiyon vakalarının yüzde 80'inin orta ve alt gelir grubunda bulunduğunu, ayrıca hastaların yarısından çoğunun 45-69 yaşları arasında olduğu kaydedildi.

Auckland'lı araştırmacıların makalesinde, Dünya Sağlık Örgütünün 2000-2001 yıllarında yüksek gelire sahip ülkelerde hipertansiyon rahatsızlığından 109 bin, inme nedeniyle 418 bin kişinin yaşamını yitirdiği verileri kullanıldı.

Araştırmacılar, orta ve alt gelire sahip ülkelerdeyse hipertansiyona bağlı ölümlerin 598 bin, inmeye bağlı ölümlerin 2,5 milyon olduğunu hesapladı. Ayrıca bu ülkelerde, yüksek tansiyonun ağırlaştırdığı ya da neden olduğu diğer kalp hastalıklarının yol açtığı ölümlerin çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Genelde bu hastalıkların oranının, gelişmiş ülkelere göre azgelişmiş ülkelerde çok daha yüksek olduğuna dikkat çekilen makalede, Tanzanya'daki yaşa dayalı inme geçirme oranının İngiltere'den 6 kat daha fazla olduğu örneği verildi.

Araştırmada, yüksek tansiyonun neden olduğu hastalıkların çoğunun 'orta ve alt gelirli ülkelerde, orta yaş ve potansiyel yüksek tansiyon hastaları arasında' görüldüğü ve zengin ülkelerdeki tedavi stratejileri ve önlemleri ya da hipertansiyonlu kişilerin yaklaşımıyla yüksek tansiyonla bağlantılı hastalıklardan kaçınılabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious