Yüksek tansiyona aşı tedavisi

Yüksek tansiyona aşı tedavisi.12085
  • Giriş : 15.05.2009 / 12:40:00

Bilim adamları yüksek tansiyonun önemli bir nedeninin, yetişkinlerin yüzde 99'unda görülen bir tür viral enfeksiyon olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu virüse karşı geliştirilecek bir aşıyla yüksek tansiyonun tedavi edilebileceği umudu doğdu.

BBC'nin haberine göre, ABD'deki Beth İsrael Deaconess tıp merkezindeki araştırmacıların yaptığı bu keşif, yüksek tansiyonun tedavisi ve önlenmesinde bir aşı da dahil olmak üzere yeni yolların geliştirilmesini sağlayabilir. 'Sessiz katil' diye de anılan yüksek tansiyonun, belli bir belirtisi bulunmuyor. Bu nedenle de hastaların yüzde 30'u yüksek tansiyondan muzdarip olduklarının farkında değil. Hastalığın sebeplerini belirlemek de mümkün değil.

CMV adı verilen bu yaygın virüsün yüksek tansiyona neden olabileceği belirtiliyor. CMV, boğazda şişkinliğe, yutkunma güçlüğüne ve ateşin çıkmasına sebep oluyor. Tedavisi olsa da, ileriki aşamalarda hayati risk doğurabiliyor.

Bilim adamları, farelerde yapılan deneylerde virüsün doğrudan kan basıncını artıran bir enzimin etkisini artırdığını belirledi. Yüksek kolesterollü bir beslenmeyle birleştiğinde bu virüsün damar tıkanıklığına yol açtığını gözlemlendi. CMV, başka kalp hastalıklarının da riskini artırsa da, bu rahatsızlıklar ilaç ve diyet yoluyla tedavi edilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*