Yüksek topuk kabusunuz olmasın

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Op. Dr. Umur Aydoğan, yanlış ayakkabı seçiminin tehlikelerine dikkat çekerek, hastalarının yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çoğu kadın vitrinlerde rengarenk, albenisi fazla, yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabılardan gözünü alamaz. Ayağı rahat etmese de ayak sağlığı için zararlı olduğunu bilse de yüksek topuklu ayakkabılarla şıklık uğruna gününü tamamlar. Akşam saatlerinde ayak ağrılarıyla başbaşa kalan kadınlar, tehlike çanlarını çoğu kez duymazdan gelerek, ertesi gün aynı maratona devam eder.

Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları Merkezi yöneticisi Op. Dr. Umur Aydoğan, yanlış ayakkabı seçiminin tehlikelerine dikkat çekerek, hastalarının yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu belirtti.

İnsanın bütün ağırlığını ayakların taşıdığını ve yaşamın yüzde 30'unun ayakta geçtiğini kaydeden Dr. Aydoğan, kadınların en büyük hatasının dış görünüşüne bakarak ayakkabı satın almak olduğunu söyledi. Aydoğan, "İdeal topuk 2 veya en çok 2.5 santimetre yüksekliğindedir. Yüksek topuklu ayakkabılarda tarak kemiklerine daha fazla yük bindiği için Ağrı kaçınılmazdır. Hele çalışan kadınların gün boyu dinlenemeyen ayaklarının yüksek topuklara mahkum edilmemesi gerekiyor. Dümdüz ayakkabı da iyi değil, çünkü topuğa binen yükü arttırıyor. Sivri burunlu ayakkabılar ise tarak kemiklerini ezerek sinir sıkışmasına sebep oluyor. Yanlış ayakkabı seçimi, zamanla ayakların şeklini de bozuyor.'' dedi.

Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği'nin (AOFAS) ayakkabı seçiminde gözönünde bulundurulması gereken kriterleri "altın kurallar" olarak niteleyen Dr. Aydoğan, bunları şöyle sıraladı: "Ayakkabıyı iki saat yürüyüp denedikten sonra satın almak gerekiyor. Çünkü bu zaman diliminden sonra ayak şişer ve ayakkabının rahat olup olmadığını daha iyi anlarsınız. Sabah saatlerinde asla ayakkabı almayın. Ayakkabının iki tekini de deneyerek alın ve satıcıların 'giydikçe açılır' türünden sözlerine kesinlikle itibar etmeyin. Ayakkabı açılmaz, sadece zamanla deforme olur. Deforme olan ayakkabı ayağınızın şeklini alır, siz açıldı zannedersiniz.''

Umur Aydoğan, ayakkabı seçiminde ayağın en geniş yeriyle ayakkabının en geniş yerinin ölçülmesi ve ayaktan 1 santimetreden daha dar ayakkabı alınmaması uyarısında da bulundu. Dr. Aydoğan, ayak hastalıklarının yüzde 70-80'inin cerrahi müdahale olmadan rahat ayakkabı seçimi, ayakkabı içine konulacak yükseltmeler veya alçaltmalar ve kişiye özel tabanlıklar gibi basit önlemlerle düzeltilebileceğini ancak hastaların genellikle son aşamada doktora başvurduğunu dile getirdi.

Aydoğan, yanlış ayakkabı seçiminin ileride ayakta şekil bozukluğuna, başparmak çıkıntısına, ayak kavisini sağlayan yapının topuk kemiğine yapıştığı yerde kalsiyum birikmesiyle oluşan topuk dikenine yol açabileceğini söyledi. Türk ayak yapısınının genel olarak taraklı, yayvan ve etli olduğunu belirten Aydoğan, ayakkabı seçiminde marka ya da pahalı olmasına aldanmamak gerektiğini vurguladı.

Kişilerin doğru ayakkabı seçimi için ayak numarasını iyi bilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Aydoğan, "Ayakkabının görevi, ayakla yer arasında tamponluktur. Amaç, ayağın yeri hissetmemesidir. Marka önemli değildir ve pahalı ayakkabı da çok rahat ve güzel anlamına gelmez." şeklinde konuştu. Türkiye'de rahat ayakkabı eksikliği bulunduğunu dile getiren Aydoğan, insanların 30'lu, 40'lı yaşlardan sonra ayak bağlarının ve tarak kemiklerinin genişlemesine paralel olarak ayakkabı numarasının da büyüdüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious