Yüksekova'da çıkan olaylar Valilik harekete geçirdi

Yüksekova'da çıkan olaylar Valilik harekete geçirdi.17172
  • Giriş : 25.01.2008 / 02:38:00
  • Güncelleme : 25.01.2008 / 00:25:52

Yüksekova'da dün meydana gelen olaylar nedeniyle Hakkari Valisi halkı sağduyu çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkari Valiliği, Yüksekova İlçesi'nde dün meydana gelen olayların çıkmasıyla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yapıp, sağduyu çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Toplumsal olaylarda, kamu düzenini sarsan, yasalara aykırı gösteri ve yürüyüşlere yasal görevi olarak müdahale eden Emniyet güçlerimiz, bu müdahaleleri esnasında orantılı güç kullanmakta ve yasal yetkileri içerisinde görev ifa etmektedir. Bu tür olaylarda toplumu yasalara riayet etmeye davet etmesi gereken kamu görevlisi durumundaki kişilerin, sağduyulu davranması ve halkı tahrik edici beyanatlardan kaçınması gerekmektedir” denildi.

Yüksekova İlçesi'nde, İmralı Cezaevi'nin kapatılması için DTP'li bir grup tarafından düzenlenen basın açıklamasının ardından grubun slogan atarak yürümesi üzerine polis müdahalede bulunmuştu. Belediye Başkanı DTP'li M. Salih Yıldız da olayların bitmesinin ardından gazetecilere “Biz yakamıza beyaz kurdele taktık. Barış için burdayız. Barışa müdahale olur mu? insanlar ölmesin. 550 milletvekili gelsin hep beraber bu kanı durduralım. Türk, Kürt kardeşçe yaşayalım” demiş, ardından da İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Kantarcı'dan tehdit aldığını ileri sürmüştü.

Basın açıklamasında, ayrıca halkın üzerine ateş açıldığı gibi gerçeği yansıtmayan talihsiz beyanatların da verildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious