Yüksekova’da Kürtçe pankart gerginliği

Yüksekova’da Kürtçe pankart gerginliği.14113
  • Giriş : 01.10.2008 / 18:55:00
  • Güncelleme : 01.10.2008 / 19:00:34

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi"nin DTP"li Belediye Başkanı Salih Yıldız"ın Ramazan Bayramı nedeniyle ilçe merkezine astırdığı Kürtçe pankartın polisler tarafından indirilmesi gerginliğe yol açtı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belediye Başkanı Yıldız, pankarttaki yazının "Yüksekovalıların Ramazan Bayramı Mübarek Olsun" anlamına geldiğini, sakıncalı bir ibarenin yer almadığını söyledi. Yıldız, “Avrupa"nın bir çok ülkesinde insanlar diledikleri gibi özgürce kendi dillerini kullanabiliyor. Bu yapılan halka tahammülsüzlük ve saygısızlıktır” dedi.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi"nde DTP"li Belediye Başkanı Salih Yıldız, Ramazan Bayramı"ndan bir gün önce Cengiz Topel Caddesi"ne Kürtçe "Cejna Remezane Li We Piroz Be Şaredariya Geveri" yazılı pankart astırdı. Pankart dün gece İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından indirilince gerginliğe neden oldu. Belediye Başkanı Salih Yıldız, pankartta sakıncalı bir ibarenin yer almadığını ve indirilmesine anlam veremediklerini söyledi. Yıldız, dün gece Yüksekova Kaymakamı Mehmet Ünal"ın kendisini telefonla arayarak, “Pankartı aşağı indir. Savcı bey senin hakkında suç duyurusunda bulunacak” dediğini, bunun üzerine kendisinin de “Ben o pankartı indirmem. Kim indirirse indirsin” dediğini söyledi. Pankarttaki yazının, "Yüksekovalıların Ramazan Bayramı Mübarek Olsun" anlamına geldiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:

“Yüksekova"da asker ve polis haricinde herkes Kürtçe konuşuyor. Halkımızın evinde, sokakta konuştuğu dil Kürtçe"dir. Bu Kürtçe pankart bayram vesilesiyle bir mesajdır. Bayramlar insanların toplumsal ve sosyolojik bir gerçeğidir. Avrupanın birçok ülkesinde ve eyaletinde resmi dil dışında bir çok dil kullanılıyor. Silopi, Cizre, Şırnak, Diyarbakır"da Kürtçe pankartlar asılınca suç olmuyor. Burada neden suç oldu anlamıyorum. Orada da savcı, hakim, vali ve kaymakamlar var. Onlar sorun çıkarmıyor. Bu yapılan halka tahammülsüzlüktür. Bu bayram günü kabul edilecek bir durum değil. Bu pankartı benim indirmem halka karşı haksızlık ve saygısızlık olurdu.“

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*