Yüksekova'daki saldırılara 4 gözaltı

Yüksekova'daki saldırılara 4 gözaltı.15725
  • Giriş : 25.07.2008 / 12:36:00

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, polis noktasına ve Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen saldırıların ardından 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, dün gece 23.10 sıralarında Yüksekova Emniyet Müdürlüğüne ait Şemdinli yolu üzerindeki polis noktasına saldırı düzenlendiği belirtilerek, saldırının polis noktasına 45-50 metre mesafede bulunan üzeri boş, altı ise depo olarak kullanılan bir binanın sağ tarafından yapıldığı ifade edildi.

Saldırıda 3 adet roket atıldığının ve bu roketlerden birinin polis noktasını çevreleyen telleri parçalayarak geçtiğinin vurgulandığı açıklamada, 2. roketin ise polis noktasındaki kulenin köşesine isabet ettiği kaydedildi.

Açıklamada, roketli saldırının ardından polis noktasının ateşli silahlarla tarandığı, polislerin saldırıya karşılık vermesi üzerine kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin karanlıktan yararlanarak izlerini kaybettirdiği bilgisi yer aldı.

Açıklamada, olayın ardından Şemdinli yolu üzerindeki polis noktası çevresinde araştırma yapıldığı sırada, Yüksekova Emniyet Müdürlüğü girişinde bulunan polis noktasına da kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu silahlarla ateş açıldığının kaydedildiği denildi.

Her iki saldırının ardından yapılan çalışmalarda, Yüksekova'dan Van'a giden 30 YC 356 plakalı araç durdurularak, içerisindeki E.Z. ve U.T'nin gözaltına alındığı, üst aramalarında ise 1 adet askeri palaska, 1 adet komando bıçağı, 3 adet kalaşnikof şarjörü, 1 adet kalaşnikof marka silah ve bu silaha ait içerisinde 30 fişek bulunan şarjör ele geçirildi.

Gözaltına alındığı zaman geçici köy korucusu olduğunu, ancak kimliğinin yanında olmadığını belirten E.Z'nin İlçe Jandarma Komutanlığında yapılan sorgusunda ise korucu olmadığı tespit edildi.

Kontrollerini sürdüren İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezinde durdurdukları 34 MDG 49 plakalı araçta da kimlikleri bulunmayan S.D. ve T.Ç'yi gözaltına aldı.

Yetkililer, her iki saldırıyla ilgili çalışmaların geniş çaplı sürdürüldüğünü belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*