Yüksel Aksu'dan 'Dondurmam gaymak'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Oscar adayı "Dondurmam Gaymak" filminin yönetmeni Yüksel Aksu ve başrol oyuncusu Turan Özdemir, Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüs Kültür Merkezi'nde bir söyleşiye misafir oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seyircileri film hakkında kısaca bilgilendiren yönetmen Aksu, "Yerelin evrenselini değil de evrenselin yerelini yapalım diye İstanbul'dan Muğla'ya yola çıktık. Belediye ve cami hoparlörlerinden, 'Dondurmam Gaymak isimli bir film çekilecek. Artist olmak isteyenler kahvenin oraya gelsin.' diye duyuru yaptık. 4 bin kişi geldi. Kadın oyuncu sıkıntısı çekeceğimizi düşünürken tam tersine, kocalarını dövüp gelen kadınlar olduğunu öğrendik. Filmin içinde figüranlar dahil 2 bin, kamera arkasında da 2 bin kişi katılım gösterdi. Gelenleri eleyerek 150 kişiye indirdik. İki haftalık atölye çalışması yaptık. Onlar bizi, biz onları eğittik." dedi.

Film hakkındaki soruları da cevaplayan Aksu, filmle İtalyan gerçekçiliğinin ilgisi sorusuna karşılık şunları söyledi: "Sokaktaki insanla da film yapılabilir. Ben bunu yaptım. İtalyan gerçekçiliği tekrar edilemez. Bizim yaptığımız sadece kover olabilir. Bu filmin özellikle iş yapmasını istiyorum ki başkaları da enerji alsın. Yapımcılar yeni projelerden korkmasın. Mesela geçen yıl 'Babam ve Oğlum' filmi çekildi. Bu da 20 senedir Ömer Uğur'un çekemediği 'Eve Dönüş' filminin çekilebilmesini sağladı."

Yüksel Aksu, Ege bölgesinin AB'ye açılan bir kapı olduğunu ve buranın gündelik hayatındaki demokratikliği insanların özlediğini belirterek, "Ege'de Türk'ü Kürt'ü, çingenesi Alevisi kanki kanki yaşıyor. Ege'nin sunduğu atmosfere Türkiye ihtiyaç duyuyor." diye konuştu.

Filmin sineması olmayan köylerde ve beldelerde de gösterildiğini kaydeden Aksu, "Salonlar şehirlerinse, dağlar bizimdir dedik. Yapımcılar, bu filmi kimse seyretmez diye destek vermedi. Biz de bir kamyon düzeneği ve kendi imkanlarımızla bunu gerçekleştirdik. Filmi 5 bin kişinin seyretitği de oldu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious