Yumurcak Tv çizgi film kanalı olmayacak

Yumurcak Tv çizgi film kanalı olmayacak.69499
  • Giriş : 26.08.2007 / 11:39:00

Yumurcak Tv Genel Yayın Yönetmeni Meryem Akbal, Yumurcak Televizyonu’nun bir çizgi film kanalı olmadığının altını özellikle çiziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akbal, farklı tekniklerle farklı programlar üretecek ve yayınlanacak bir çocuk kanalı olacaklarını ifade ediyor...

Samanyolu Yayın Grubu içerisinde yer alan yeni çocuk kanalı Yumurcak TV seyirciyle buluştu. Haziran ayı sonunda kurulan Yumurcak TV’de dış kaynaklı yapımların yanı sıra birçok yerli yapımda çocukların ve yetişkinlerin beğenisine sunuluyor. Genel yayın yönetmenliğini ‘Tarçın ve arkadaşları’ ile ‘Yeşil Oba’nın yapımcılığını üstlenmiş Meryem Akbal’ın yaptığı Yumurcak TV’de çocukları harekete geçirecek, yeni şeyler denemeye ve kendi yeteneklerini keşfetmeye teşvik edecek programlara ağırlık veriliyor. Çocukları şiddete sevk eden, cinsel mesajlar içeren yapımlardan eleyip, onları eğlendirirken gelişimlerine katkı sağlayacak yapımları seçmeye gayret ettiklerini ifade eden Akbal ile Yumurcak TV’yi konuştuk.

Çocuk Kanalı fikri nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Yumurcak Televizyonu bir çizgi film kanalı değildir. Farklı tekniklerle farklı programlar üretecek ve yayınlanacak bir çocuk kanalıdır.

14 yıldır Stv ‘de yaptığımız çocuk programları teknik ve içerik olarak belli bir seviyeye ulaştı ve seyirciden büyük bir iltifat gördü. Samanyolu televizyonunun çocuk programları konusunda özel bir hassasiyeti vardır. Mehtap Tv, ebru Tv’de hassasiyetle üzerinde durulan bir konuydu bu. Bu hassasiyet Yumurcak Tv’nin açılmasının en önemli sebebidir.

Özellikle Tarçın ve Arkadaşları ile Yeşil Obayı 100’er bölümle sonlandırdıktan sonra seyircimizden bu programların devamı ve çocuk programlarının üretilmesi konusunda çokça e-posta ve telefon aldık.

Biz de, çocuk programcılığının Türkiye ve dünyada çok önemli, çok üretim yapılması gereken bir alan olduğunu düşündüğümüz için, çocuk kanalı oluşturma fikri iyice olgunlaştı. Çocuk yayıncılığı konusunda seyircimizle aynı fikirdeydik. Çokça çocuk programı üretilmeliydi. Bizim üreteceğimiz programları bir çocuk kanalında toplamak, çocuğu büyüklere yönelik programların zararından korumak adına da iyi bir fikir olarak gözüküyordu. Bu sebeplerle Yumurcak Televizyonu yayın hayatına başladı.

Kanalın içeriği nelerden oluşacak? Çizgi filmlerin yanı sıra farklı türlerden programlar seyredebilecek miyiz?

Çizgi filmler dışında çocuklara yönelik belgeseller ve çok çeşitli çocuk programları olacak.

Televizyon kanallarında Türk yapımı çizgi filmler ve yapımlar oldukça az hatta hemen hemen yok gibi. Kanalınızda sizin yaptığınız çizgi filmler ve çocuk programlarını görebilecek miyiz?

Tabi ki kendi yapımlarımız da olacak. Şu anda yayınlanmakta olan ‘Tel tel’in Torbası’, ‘Kat kat katla’ dışında hazırlıkları devam eden ve çok yakında ekranda görebileceğiniz bir çok özgün projelerimiz var.

Yayınlarınızda dış kaynaklı çizgi filmler var ve siz çizgi film seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Dış yapımları seçerken azami özen gösteriyoruz. Çocukları şiddete sevk eden, cinsel mesajlar içeren yapımlardan eleyip, onları eğlendirirken gelişimlerine katkı sağlayacak yapımları seçmeye gayret ediyoruz.

Bu kanal özellikle çocuklara ve yetişkinlere neler kazandıracak? Biz yetişkinlerde Yumurcak televizyonunu seyredebilecek miyiz?

Çocukları televizyonun karşısında edilgen bir şekilde oturmalarını istemiyoruz. Aksine televizyon onları harekete geçirmeli, yeni şeyler denemeye ve kendi yeteneklerini keşfetmeye teşvik etmeli. Hazırladığımız programları da bu doğrultuda planlıyoruz.

İçindeki çocuğu yaşatan yetişkinler içinde Yumurcak televizyonu vazgeçilmez olacak. Bunun dışında gece yayınlanacak olan bir anne baba eğitimi programı olacak. Bu program çocuklarıyla birlikte yeniden büyüme serüvenini yaşayan anne babalara rehberlik edecek.

Çocuklar tom&jerry, pokemon gibi rol modellerini örnek alıyorlar. Bu kahramanları çocuklar taklit ediyorlar. Bu kahramanlarda birbirlerine şiddet uyguluyorlar. Yumurcak televizyonunda çocuklara iyi örnek olacak kahramanlar olacak mı?

Daha önceki yapımlarımızdan olan Tarçın ve Arkadaşları ile Yeşil Oba’daki her bir karakter çocukların yüksek derecede özdeşim kurduğu kahramanlara dönüştüler. Çocuklar Tarçın gibi teşekkür eder, Yalçın gibi pekmez yer, Nezih gibi tabağında yemek bırakmaz oldular. Bundan sonraki yapımlarımızda da çocuklara doğruyu ve güzel olanı işaret eden başka kahramanlarımızda olacak.

Dünya çizgi film teknolojisini nasıl takip ediyorsunuz?

Çocuklara yönelik her tür yayını ve yazılı basını yakından takip etmeye çalışıyoruz. Yayında olan veya yapım aşamasında olan bütün çocuk programları hakkında yerli yabancı bir çok firma, yapım şirketi vasıtasıyla haberdar oluyoruz. Yurt dışındaki birkaç büyük fuar bu anlamda çok faydalı oluyor.

Tarçın ve arkadaşları, Yeşil oba gibi yapımlar Türk medyasında nasıl etki yaptı?

Tarçın ve Arkadaşları ile Yeşil Oba Türkiye ‘de çocuk programcılığının çıtasını yükseltmiştir. Tarçın ve Arkadaşları yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ses getirdi. Türkçe kullanımındaki özenden dolayı Türk Dil Kurumu tarafından ödüllendirildi. Ayrıca yılın çocuk programı dalında televizyon oscarına layık görüldü. Birçok eğitim kurumundan çocukların eğitimine yaptığı katkıdan dolayı ödül aldı. 

Yeşil Oba çocuklara kültürel değerlerimizin ve hayatımızdaki bize has inceliklerin bir çocuk programında son derece eğlenceli bir şekilde anlatılabileceğini gösterdi.

Bir zamanlar TRT’de Heidi gibi nostaljik çizgi filmler yayınlanıyordu. Sizde bu türden çizgi filmlerden yayınlayacak mısınız?

Günümüz çocuğuna eski çizgi filmleri kabul ettirmek hiçte kolay değil. Onların beğeni düzeyi oldukça yüksek. Yine de çok güzel öyküleri olan, faydasına inandığımız nispeten eski çizgi filmleri yayınlıyoruz.

Peki Yumurcak televizyonunun diğer çocuk kanallarından farkı ne olacak?

Yumurcak çocukların en ilkel güdülerini uyarmak suretiyle duygusal travmalar yaşamalarına veya çocukların hem kendilerine hem de topluma zarar verebilecek davranış kalıpları kazanmalarına sebep olmak pahasına kazanç amaçlı yayın yapmak yerine çocukların dupduru zihinlerini kirletmeksizin; onların saflığına yaraşır TEMİZ ve NEŞELİ bir ekran olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious