Yumurtacılar ihracat rekoru kırıyor

Yumurtacılar ihracat rekoru kırıyor.15267
  • Giriş : 01.12.2008 / 17:02:00

Afyonkarahisar'da 2 yıl önce 25 yumurta üreticisi tarafından kurulan şirket ihracat rekoru kırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yumurtacıların güç birliği olarak adlandırdıkları Afyon Yumurta AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Pekin, daha önce bir araya gelmeye çekinen yumurta üreticilerinin kurulan şirket aracılığı ile 16 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şirketin günlük ortalama 3 milyon 220 yumurta üretimi gerçekleştirdiğini belirten Pekin, şunları kaydetti:

''Şirketimiz günlük yumurta üretim kapasitesiyle 25 ortak tarafından kurulmuş olup sektörün Türkiye'deki en büyük, en fazla üretim ve ihracat yapma kapasitesine sahip bir şirkettir. 2006 yılında Türkiye bazında 18 milyon 900 bin dolar olan ihracat 2007 yılında 68 milyon 200 bin dolar olarak gerçekleşti. 2007 yılında 12 milyon 150 bin dolar ile en fazla ihracat yapan şirket olduk ve tek başına Türkiye bazında yapılan ihracatın yüzde 18'ini gerçekleştirdik.''

Ege bölgesi tarımsal ürünler sıralamasında şirketin 7. sırada yer aldığını belirten Pekin, 2008 kasım sonu itibariyle 16 milyon dolar olan ihracatlarının yıl sonu hedeflerinin ise 18 milyon 500 bin dolar olduğunu söyledi.

Şirketin ilk defa bir Afrika ülkesine Angola'ya yumurta ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Pekin, ''Bu sene içerisinde yeni pazarlar ve ülkeler bulacağız. Özellikle Tacikistan ve Türkmenistan;la görüşmelerimiz devam ediyor bu ülkelerle ihracatımız kısa sürede gerçekleştirecektir'' diye konuştu.

Pekin, ihracatta yakaladıkları güvenirliği iç pazarda da oluşturmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*