Yumurtalığından 12 kg.kist çıktı!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

17 yaşındaki kızın sağ yumurtalığından, 12 kilogram kist çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17 yaşında olmasına rağmen fazla kilolarından şikayet eden Çağla Gölcük, uykusuzluk ve yeme şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi'ne gitti. Hastanede yapılan tetkiklerde fazla kilolara kistin sebep olduğu belirlendi ve başarılı bir ameliyatla Gölcük, kistten kurtuldu.

Çağla Gölcük, üç yıldır kilosunu kıyafetleriyle kapatmak için çok uğraş verdiğini belirterek, "Kıyafetlerimi çok zor seçiyordum. Uykusuzluk ve yeme şikayetim dolayısıyla hastaneye geldik. Bazı tetkikler istendi ve sonrasında bende kist olduğu belirtildi. Yalnız kist dendiği zaman bu kadar büyük bir kist olduğunu düşünememiştim. Çok şaşırdım hatta şok oldum." dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Uğur Kulalı ise Çağla Gölcük'ün 2 ay önce polikliniklerine başvurduğunu kaydederek, "Muayene ve tetkikler sonrasında Çağla'da, kasıklardan akciğer bölgesine kadar dolduran büyük kiste rastlandı. Ameliyat esnasında 75x40x25 cm ebatlarında sağ yumurtalık kökenli kiste rastlandı ve başarıyla alındı. Ameliyatın 4. gününe kadar hastanemizde yatırılarak takibi yapılmıştır ve bir sorun çıkmamıştır. 4 gün sonunda ise hasta taburcu edilmiştir." diye konuştu.

Kistin fark edilmeyip patlaması halinde Çağla'nın ölüme kadar sürüklenebileceğini kaydeden Uzman Dr. Kulalı, "Çağla'da rastlanan kist çok fazla büyük ve tehlikeli olmasına rağmen ameliyatı başarıyla sonuçlanmıştır. Ama unutulmamalıdır ki her hasta bu kadar şanslı olmayabilir. Bundan dolayı aileler çocuklarını ihmal etmeden, herhangi bir belirti, şişlik Ağrı hissettikleri an bu kadar büyümesine neden olmadan en kısa zamanda mutlaka uzman doktora götürmelilerdir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious