Yumurtalık boru hattında patlama

  • Giriş : 05.11.2008 / 23:59:00

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi yakınlarında BOTAŞ'a ait petrol boru hattında patlama meydana gelirken ham petrol yaklaşık 2 km'lik alana yayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

bilgiye göre, Bozova ilçesine bağlı Yalçıntaş köyü ile Zorova köyü arasındaki Devkil mevkiinden geçmekte olan BOTAŞ'a ait Kerkük-Ceyhan-Yumurtalık petrol boru hattında saat 15.30 sıralarında ani gaz basınç sıkışması sonucu patlama oldu. Ham petrol yaklaşık 15 metre yüksekliğe kadar çıkarken, olay jandarmaya ve ardından BOTAŞ'a bildirildi. Olay yerine BOTAŞ'a ait iş makinesi, itfaiye aracı gönderildi. Olası bir yangına karşı itfaiye araçları bekletilirken, güvenlik görevlileri bölgede geniş
tedbir aldı.

Vali Yusuf Yavaşcan ve İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Şükrü Cumhur, olay yerinde incelemelerde bulunarak BOTAŞ yetkililerinden bilgi aldı. Ham petrol yaklaşık 2 kilometrelik bir alanı kaplarken, petrolün Atatürk Barajı Göleti havzasına kısmen sızdığı ileri sürüldü. Bölgede iş makineleri patlamanın olduğu çukuru kapatırken, petrol boru hattının her iki tarafından da vanaların kapatıldığı öğrenildi.

İş makineleri araziye dağılan ham petrolün üzerini toprakla kapatırken, gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını belirten yetkililer, çalışmaların aralıksız sürdüğünü ve yarın sabah da devam edeceğini söyledi. Patlamanın meydana geldiği bölgede bulunan köylüler ise, büyük bir gürültü duyduklarını söyledi.Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*