Yumurtaya, damgalı etiket zorunluluğu

Yumurtaya, damgalı etiket zorunluluğu.20338
  • Giriş : 23.01.2008 / 12:30:00

Doğrudan tüketime sunulacak yumurtanın üzerine, hangi işletmede ve hangi kümeste elde edildiğine dair bilgiler damgalanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir yıl sonra zorunlu olarak başlaması öngörülen uygulama ile tüketici, hangi kümesteki tavuğun yumurtasını yediğini bilecek. Artık ambalajsız yumurta satışı yapılamayacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, AB mevzuatına uygun olarak yenilediği "Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği" Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girerken, tüketiciye sunulacak yumurtanın damgalanmasına imkan sağlamak üzere, sektöre 1 yıl uyum süresi verildi.

Yenilenen Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği, sağlıklı yumurtacı tavuklardan elde edilmiş yumurta ve tekniğine uygun, hijyenik şekilde üretilmiş yumurta ürünlerinin, paketlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerini belirliyor. Tebliğ, evcil tavuktan (Gallus gallus var. Domesticus) elde edilen yumurta ve yumurta ürünlerini kapsarken, diğer kanatlı hayvanlara ait yumurta ve yumurta ürünleri ile kuluçkalanmış ve pişmiş yumurtalar tebliğ kapsamı dışında bırakıldı.

Tebliğe göre, yumurtalar, kalitelerine göre "A sınıfı" ve "B sınıfı" olmak üzere ikiye ayrıldı. Evcil tavuklardan elde edilen sadece "A sınıfı" yumurtalar doğrudan insan tüketimine sunulabilecek. "B sınıfı" yumurtalar ise sadece sanayide kullanılabilecek.

Paketlendiği tarihte hava boşluğu 4 mm veya daha düşük olan, raf ömrü üretim tarihinden itibaren dokuz günü geçmeyen A sınıfı yumurta "Ekstra taze yumurta" olarak pazarlanabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious