Yunan bakanlar birbirine girdi

Yunan bakanlar birbirine girdi.12517
  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül'ün ziyareti öncesi tartışma çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ay sonunda ağırlamaya hazırlanan Atina, dün iki ülke ilişkilerinin masaya yatırıldığı mini bir zirve gerçekleştirdi.

Basına yansıyan haberlere göre, Başbakan Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile Savunma Bakanı Vangelis Meymarakis'in katıldığı toplantı, dışişleri ve savunma bakanlarının Gül'ün ziyaretine ilişkin tartışmasına sahne oldu. Bakoyanni, Gül'ün Atina ziyaretine denk gelen Yunan-Rum ortak askerî tatbikatı "Toksotis"in ertelenmesini istedi. Bakan Bakoyanni, Gül'ün Yunanistan'da bulunduğu bir sırada Ege'de savaş uçaklarının uçmasının doğru olmayacağını savundu. Savunma Bakanı Meymarakis ise uzun zamandan beri üzerinde çalışılan Toksotis'in Rodos-Girit-Kıbrıs üçgeninde planlandığı gibi 27-28 Mart'ta yapılmasını istedi. Yunanistan ziyareti iki kez ertelenen Gül'ün 28-29 Mart tarihlerinde Atina'ya gitmesi bekleniyor.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Ta Nea da "Gül'ün hatırına Toksotis yok" başlığıyla verdiği haberinde Yunan-Rum ortak hava tatbikatı Toksotis'in, ABD'nin baskıları nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da harita üzerinde yapılacağını ileri sürdü. Atina ve Ankara arasında gerilime neden olan tatbikatlarda, daha önce senaryo gereği Yunan savaş uçaklarının Güney Kıbrıs üzerinde uçması, iki ülke kuvvetlerinin birleşmesi, temsili hedeflerin vurulması, paraşütçü komandoların adaya inmesi, savaş uçaklarının ikmal için adaya inmesi ve konuşlanması gibi manevralar gerçekleştirilmişti. Toksotis, en son 2001'de yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious