Yunan basını: Büyükanıt zeytin dalı ile geldi

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Yunan basını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Ege’de silahsız uçuşlarla ilgili açıklamasını değerlendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunan basını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Ege’de silahsız uçuşlarla ilgili açıklamasını, "Orgeneral Büyükanıt’ın zeytin dalı ile geldiği, bunun ise aslında Atina’dan, hava sahasını koruma ve uluslararası kurallarca öngörülen FIR hattını kontrol etme yükümlülüğünden vazgeçmesinin istenmesi anlamına geldiği" şeklinde değerlendirildi.
Yunan basını, Balkan ülkeleri Genelkurmay başkanları toplantısına katılmak üzere Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan Orgeneral Büyükanıt’ın Ege’de silahsız uçuş teklifinin "manevra" olduğunu savunarak, önerinin hem ABD hem de Türkiye tarafından geçmiş yıllarda da gündeme getirildiğini, ancak Yunan tarafınca, "egemenlik haklarından ödün verildiği" görüşü çerçevesinde reddedildiğini yazdı.
Orgeneral Büyükanıt’ın Selanik’e geldiği andan itibaren Ege’de Türk savaş uçaklarının uzun bir dönemden sonra ilk kez herhangi bir faaliyette bulunmadıklarını belirten Yunan basını, bunun "Orgeneral’in nezaketini ortaya koyduğunu" kaydetti.
Yunan basın-yayın organları, Orgeneral Büyükanıt’ın Yunanlı gazeteciler ile dün yaptığı söyleşide, "Biz Ege’de silahsız uçmaya hazırız. Yeter ki Yunan tarafı da aynısını yapsın" şeklinde konuştuğunu duyurmuşlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious