Yunan basını Karamanlis için daha olumlu

Yunan basını Karamanlis için daha olumlu.17866
  • Giriş : 25.01.2008 / 14:21:00

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye ziyaretini bugün genellikle ''olumlu'' yorumlayan Yunan basını, gerek Türk tarafının, gerekse Yunan tarafının ikili ilişkilerin düzelmesi yönündeki arzularını ortaya koyduğu değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunan basın-yayın organları, geniş yer verdikleri ziyarette, Karamanlis'in, Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı, "Kemal Atatürk ve Elefterios Venizelos, geçmişin çatışma ve trajedilerinin, iki halkın yararına olacak daha iyi bir barış ve işbirliği geleceğinin inşası çabalarına engel olmasına izin vermeyecek siyasi cesaret, irade ve ileri görüşe sahiptiler" ibaresinin, Yunan Başbakan'ın Türk-Yunan ilişkilerindeki anlayış tarzını da ortaya koyduğu görüşünde birleşti.

Kathimerini:
Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, "Karamanlis'in şüphecilere dostane mesajı" başlıklı haberinde, Yunan Başbakan'ın Anıtkabir'deki ifadesiyle Ege'nin iki tarafındaki kuşkuculara ziyaretinin nedenini açıklamafırsatını yakaladığı yorumunda bulundu.

Karamanlis'in, Türkiye'yi resmi ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinin özlü biçimdeiyileşmesi yönündeki tercihini savunmaya kararlı göründüğünü yazan gazete,Yunan Başbakan'ın Türk-Yunan ilişkilerindeki ilerlemenin, Türkiye'nin değişim konusundaki niyetiyle bağlantılı olduğunu kaydettiğini belirtti.

To Vima:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Karamanlis'in, Boğaz manzarasıyla olumlu ortamda iyi niyet ve vaat yemeği yediğini belirten To Vima gazetesi, 2.5 saat süren yemekte tarafların, "ortamın elverişli olduğu bir dönemde iyi niyet jestlerinde bulunma ve ödünler verme konusunda hem fikir olduğunu" yazdı.

Erdoğan ile Karamanlis'in bu iyi ortama rağmen ilk sırada Kıbrıs olmaküzere birçok konuda görüş ayrılıkları içinde olduğunu belirten gazete, liderlerin, Türk-Yunan ilişkilerinde atılması gereken ilk adımın iki tarafta da mevcut şüphelerin dağıtılması olduğu görüşünü taşıdığını kaydetti.

Apoyevmatini:
Apoyevmatini, "Daha parlak gelecek için geçmişten ders almak" başlığını kullandığı haberinde Karmanlis'in, Bilkent'te yaptığı konuşmada, "Tarih tekrar yazılamaz. Bundan sonra geleceğin sayfaları yazılabilir. İlham alan liderlere, geçmişten ders almak ve daha parlak bir gelecek yaratmak için gereksinim vardır" ifadesini kullandığına dikkat çekti.

Gazete, Karamanlis'in tüm konuları masaya getirdiğini, Yunan tezlerini net bir şekilde sergileyerek Türkiye'ye mesajlar gönderdiğini de belirtti.

Elefteros Tipos:
Gerek Yunan, gerekse Türk hükümetlerinin, Karamanlis'in Türkiye ziyaretinin sonuçlarından tatmin olduğunu kaydeden Elefteros Tipos ise tarafların, ikili ilişkilerin tam düzene girmesi için arzularını gösterdiğini, liderlerin beyanlarında, milli tezlerini ülkelerinde de duyulacak biçimde sert bir dille gündeme getirdiğini yazdı.

Gazete, Kostas Karamanlis'in ziyaretinden 49 yıl önce Ankara'yı ziyaret eden amcası Konstantinos Karamanlis'in Anıtkabir Özel Defteri'ne imza atmakla yetindiğini hatırlattı.

Ethnos:
Ethnos gazetesi, "Mikroskopla kazanç arıyorlar" başlıklı haberinde, Atina'nın, Erdoğan'ın İstanbul Fener Rum Patrikhanesiyle ilgili "kehanetlerini" çözerek, zerre kadar olsun bir başarı keşfetme çabası gösterdiğinive bu şekilde Karamanlis'in Türkiye ziyaretini de siyasi açıdan haklı göstermeye çalıştığı yorumunda bulundu.

Gazete, Erdoğan'ın Fener Rum Patrikhanesi'nin ekümenikliğinin Hıristiyan Ortadoks aleminin sorunu olduğu yönündeki sözlerinin, ilgili Yunan makamlarınca "ufak, ama önemli bir adım" olarak nitelendirildiğini de kaydetti.

Ta Nea:
Ta Nea gazetesi, Karamanlis'in Patrik Bartalomeos ile olumlu bir ortamda geçen görüşmesinde, Patrikhane ile Ruhban Okulu'nun haklarının müdafaasının Atina için öncelik taşıdığını belirttiğini ve Yunan tarafının desteğinin süreceğini belirttiğini vurguladı.

Gazete, Yunanistan'ın Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini, ancak ikili ilişkilerdeki sorunların sürdüğünü de belirtti.

Elefterotipiya:
Elefterotipiya gazetesi ise Karamanlis'in, iktidarının ilk döneminde Türk-Yunan ilişkileri konusunda izlediği temkinli ve muhafazakar politikasını bir yana bıraktığını, bu şekilde eski Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in izlediği çizgiden ayrılmaya doğru gidildiğini savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis 23 Ocak'ta ziyaretini "tarihi" olarak değerlendirirken, bu temaslardan "özlü sonuç alınmadığı" görüşünde birleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious