Yunan basınının gözünden Karamanlis ziyareti

Yunan basınının gözünden Karamanlis ziyareti.17866
  • Giriş : 24.01.2008 / 13:37:00

Yunan basını, Yunan Başbakan Kostas Karamanlis'in 49 yıl sonra gittiği Ankara'da çok sıcak bir şekilde karşılandığını yazdı. Gazeteler, görüşmelerden somut sonuçlar alınmasa bile, iki liderin aynı masa etrafında sorunları konuşabilmelerinin başlı başına ö

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TO VİMA: "ERDOĞAN, BATI TRAKYA'DA MÜFTÜ SEÇİMİ YAPILSIN"

Karamanlis ve Erdoğan'ın yaptıkları 3 saatlik görüşmede, iki tarafın sorunlarını konuşabildikleri konusunda anlaştıklarını yazan Yunanistan'ın saygın gazetelerinden To Vima, Yunan başbakanın 49 yıl sonra Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyarette, Yunan tarafının yararına olacak net bir gelişme olmadığını yazdı. Heybeliada Ruhban Okulu meselesinin beklemede olduğunu yazan gazete, Türk tarafının Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik iyileştirmeleri büyük bir talep olarak masaya getirdiğini duyurdu. Gazeteye göre Erdoğan, Batı Trakya'da müftülerin seçimle göreve gelmelerini istedi.

APOGEVMATİNİ: "YENİ SAYFA AÇTILAR"

"Karamanlis-Erdoğan sayfa çeviriyorlar" manşetiyle çıkan hükümet yanlısı Apogevmatini gazetesi, Karamanlis'in Ankara'da çok sıcak karşılandığını vurguladı. Karamanlis'in 49 yıl sonra Ankara'ya tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiğini yazan gazete, Patrikhane, Heybeliada Ruhban Okulu, Azınlıklar, Kıbrıs ve kıta sahanlığı gibi konuların konuşulduğunu yazdı.

ELEVTEROS TİPOS: "YAVAŞ, YAVAŞ ÇÖZÜME DOĞRU"

Yunanca ve Türkçe olarak "Yavaş yavaş" başlıklı manşet haberinde Elevteros Tipos gazetesi de, Karamanlis ve Erdoğan'ın sıcak bir atmosferde sorunların aşılması kararlığını dile getirdiklerini yazdı. Görüşmeden somut sonuçlar çıkmasa bile 49 yıl sonra iki ülke liderinin aynı masa etrafında sorunların çözümüne kafa yormalarının önemli olduğunu vurgulayan gazete, Ege ve Batı Trakya Türk Azınlığı ile İstanbul Rum azınlığı konularının görüşmelerle sonuca ulaştırılması kararına vardıklarını duyurdu.

İ HORA: "ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATACAKLAR"

İ Hora gazetesi ise "Erdoğan: AB desteği için Karamanlis'e teşekkür ediyorum" manşetini kullandı. Karamanlis'in Türkiye ziyaretinin tarihi olduğunu yazan gazete, uzun bir aradan sonra tarafların sorunların aşılması noktasında iyi niyetlerini ortaya koyduklarını yazdı. Gazete, tarafların çözüm konusunda adım atacaklarına dair mutabakata vardıkları değerlendirmesinde bulundu.

TA NEA: "GÖRÜŞ AYRILIĞINDAN ANLAŞTILAR"

"Görüş ayrılığında anlaştılar" başlıklı haberinde Ta Nea gazetesi ise, Karamanlis ve Erdoğan'ın sadece bütün ikili konularda farklı görüşlerde oldukları noktasında anlaştıklarını ileri sürdü. Gazete, daha iyi bir gelecek için geçmişin sorunlarını aşma konusunda Türk ve Yunan tarafının görüş birliğinde olduklarını yazdı. Ta Nea, tarafların Ege ve kıta sahanlığı konularında istikşafi görüşmelerle ilerleme sağlama çabalarının sürmesini istediklerini duyurdu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious