Yunan Başkonsolosluğu'na boyalı saldırı

Yunan Başkonsolosluğu'na boyalı saldırı.13983
  • Giriş : 10.12.2008 / 21:15:00

Taksim'de bulunan Yunanistan Başkonsolosluğu'na bir grup tarafından kırmızı boyalı saldırı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 20 kişi oldukları belirtilen grup, konsolosluğun binasına çok sayıda şişe içerisinde kırmızı boya fırlattı. Binaya pankart asan grup, daha sonra yaklaşık 300 metre uzaklıktaki konsolosluğun diğer binasına geçerek Başkonsolosun aracını tahrip etti, binanın kapısını kırdı. Polis kaçan saldırganları yakalamak için çalışma başlattı.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 14.30 sıralarında İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Yunanistan Başkonsolosluğu'nda meydana geldi. Yaklaşık 20 kişi olduğu tahmin edilen ve kendilerine "Anarşistler" adını veren grup, Yunanistan'da bir kişinin ölümünü protesto etmek isteyen grup, konsolosluk önüne geldi. "Polis her yerde öldürür, biz de 16 yaşındayız" ve Yunanca yazılı pankart açan grup, ellerinde bulunan çok sayıdaki şişe içerisindeki kırmızı yağlı boyayı binaya fırlattı. Sprey boyalarla duvarlara yazı yazan eylemciler, olay yerinden uzaklaştı. Eylemciler daha sonra Balo Sokak üzerinde bulunan Yunanistan Konsolosluğu'nun diğer binasına yöneldi. Burada Başkonsolosa ait Mercedes marka aracın camlarını kıran şahıslar, aracı tahrip etti. Binanın kapısını da kıran eylemciler olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Olayı haber alan polis, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan konsolosluk binası önünde güvenlik şeridi oluşturdu. Polis, olay yeri inceleme ekiplerini çağırdı, bir süre sonra konsolosluğa gelen olay yeri inceleme ekipleri de, yerdeki boya kutularını ve pankartları parmak izi incelemesi için emniyete götürdü. Çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye alan polis, saldırganları yakalamak için çalışma başlattı.

Görgü tanıkları, yaklaşık 20 kişilik bir grubun konsolosluk binasına boya fırlattığını, sloganlar atarak kaçtığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*