Yunan Hükümeti'nin koordinasyon yetersizliği gündemde

Yunan Hükümeti'nin koordinasyon yetersizliği gündemde.38726
  • Giriş : 27.08.2007 / 16:42:00
  • Güncelleme : 27.08.2007 / 17:06:09

Çevre Bakanlığı, Yunanistan’daki orman yangınlarının söndürülmesi mücadelesine bir uçakla destek verecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan’da yaşanan ve şu ana kadar 63 kişinin ölümüne 100’den fazla köyün harap olmasına neden olan yangınlar için Türkiye de harekete geçti. Ç evre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Osman Pepe, ülkenin Tarım ve Gıda Bakanı Evangelos Basiakos’a gönderdiği mesajda Türkiye’nin yangın söndürme çalışmalarında destek verebileceğini belirtti. Yunanistan’dan mesaja olumlu yaNıt gelmesi üzerine Bakanlık, 4.5 ton su kapasiteli bir adet amfibik uçağı Yunanistan’a göndermek için hazırlıklara başladı.

YUNAN BASINI: 'MİLLİ TRAJEDİ YAŞANIYOR'

Öte yandan Yunanistan’ın Mora yarımadasıyla Eğriboz (Evia) adasında çıkan ve şu ana kadar 63 kişinin ölümüne yol açan yangınların kontrol altına alınması çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Yunan basın-yayın organları, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, 110 köyün büyük hasar gördüğünü, Mora’da Olimpiyat oyunları için her dört yılda bir dünyayı dolaşan olimpiyat meşalesinin yakıldığı ve tarihi Milattan Önceye dayanan "Arhea Olympia" kasabası çevresinde büyük zorluklarla söndürülen yangının, çevre köylerde tekrar canlamaya başlamasınınsa endişe yarattığını kaydettiler.
Haberlerde, ülkeyi bir uçtan bir uca 5 gündür yakmaya devam eden yangınlarla mücadele eden Yunanistan’da, "Milli trajedi" yaşandığı, alevlerin kontrol altına alınamamasının başlıca nedeninin "Hükümetin koordinasyon yetersizliği olduğu" değerlendirmesi yapılıyor.
Yangınların ulaştığı köylerin gece boyunca boşaltıldığını, ancak onlarca kişinin evlerini terk etmeyi kabul etmediğini kaydeden basın-yayın organları, şiddetli rüzgar, elektrik ve su kesintilerinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini belirtti.
Basın-yayın organları, son 24 saat içinde Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde 89 yeni orman yangını çıktığını da duyurdu. Bu arada, Yunan televizyonlarının önceki günlerde yangın alanlarından yaptıkları canlı bağlantılarda, kaybolan kişi sayısının henüz belli olmadığı, ölü sayısının artmasından endişe edildiği kaydedilmişti.

İHBAR EDENE ÖDÜL

Söndürme çalışmalarına, Fransa’nın 4, İspanya’nın 2 ve İtalya’nın bir adet Canadair tipi yangın söndürme uçağı gönderdiği, Fransa’dan ayrıca 60 kişilik itfaiye ekibinin Yunanistan’a ulaştığı belirtilen haberlerde, Norveç, Slovenya, Sırbistan, Hollanda, Almanya, İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin de yardım gönderme hazırlığında olduğu, ABD’nin de yardım önerisinde bulunduğu belirtilmişti.
Televizyonlar, Atina’nın kuzey doğusunda yer alan İmitos dağında çıkan yangında, kundaklamada kullanılan ev yapımı patlayıcı madde parçalarına rastlanmasının, bunun onlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yangınlarda sabotaj ihtimalini güçlendirdiğini duyurmuşlardı.
Öte yandan, Yunanistan Kamu Düzeni Bakanlığından yapılan açıklamada, orman yangınlarının sorumlusu kundakçıların yakalanmasını sağlayacak bilgiye, 1 milyon avroya varan para ödülü konulduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious