Yunan televizyonu bile söyledi ama

Yunan televizyonu bile söyledi ama.12620
  • Giriş : 30.01.2009 / 15:46:00

Erdoğan'ın Davos'taki haklı çıkışını bazı Türk medya kuruluşları haksız göstermeye çalışırken Yunan Devlet Televizyonu kitlelerin tercümanı olduğunu bakın nasıl vurguladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YUNAN DEVLET TELEVİZYONU: BAŞBAKAN ERDOĞAN, GEZEGENİMİZDEKİ ÇOK KİŞİNİN SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİ DİLE GETİRDİ

Yunan devlet televizyonu NET, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Davos'ta, ''Gezegendeki çok kişinin söylemek istediklerini dile getirdiği'' yorumunu yaptı.

Net, İsviçre'nin Davos kentinde dün yapılan panelde yaşananlara öğle haber bülteninde geniş yer verdi.

Oturuma ilişkin gelişmeleri Anadolu Ajansı'nı kaynak göstererek izleyicilerine aktaran NET, ayrıca İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarından bazı bölümlerini, görüntü eşliğinde yayımladı.

NET, yorumsuz olarak gelişmeleri aktardığı haberini, "Aslında Başbakan Erdoğan gezegenimizdeki çok kişinin söylemek istediklerini dile getirdi" ifadesiyle bitirdi.

-"TÜRKİYE BAŞBAKANI, YAHUDİLERE KARŞI DEĞİL, KATLİAMLARA KARŞI"

Peres'in "Gazze'deki katliamı savunmasına" Başbakan Erdoğan'ın gösterdiği tepki, İran basınının ana gündem maddesini oluşturdu.

İran devlet televizyonları ve haber ajansları, Başbakan Erdoğan'ın, "İsrail'in Gazze'de Filistin halkına yönelik katliamlarına tepkisini" içeren sözlerine geniş yer verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, Davos'taki konuşmasını kendi sesinden kesintisiz olarak veren televizyonlar, Erdoğan'ın konuşmalarını izleyicilerine Farsça alt yazıyla duyurdu.

Yorum ve değerlendirmelerde, "Türkiye Başbakanı'nın, Türk halkının duygularına tercüman olduğu ve İsrail katliamlarına duyulan öfkeyi yansıttığı" görüşü dile getirildi.

Başbakan Erdoğan'ın, "Türkiye'nin büyük bir devlet ve barış için önemli bir aktör olduğu" mesajını muhataplarına ilettiği yorumu yapılırken, Erdoğan'ın "Yahudi karşıtlığına değil, katliam karşıtlığına" vurgu yaptığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Değerlendirmelerde, "Müttefiki bir ülkeden bu şekilde tepki almasının İsrail için büyük bir yenilgi olduğu" görüşü de savunuldu.

Yorumlarda, "Dünya genelindeki Yahudi lobileriyle onların etkili oldukları uluslararası kuruluşların, Türkiye'ye farklı alanlarda baskı yapacakları" iddiasında da bulunuldu.

Halkın gece yarısından sonra soğuğa rağmen büyük bir coşkuyla Başbakan Erdoğan'ı, "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde karşılamasının "bir ilk" olduğu değerlendirmesi de yapıldı.

-RUSYA'DA İNTERNET SİTELERİ-

Rus Vesti televizyonunun internet sitesinde, "Erdoğan, Peres ile katıldığı toplantıyı terk etti" başlığıyla yayımlanan haberde, Erdoğan'ın oturumdan ayrılma anının görüntülerine yer verildi.

"Mignews" adlı internet sitesinde de "Türkiye ve İsrail liderleri arasındaki konuşma skandala dönüştü" başlığıyla yayımlanan haberde, "Başta yüksek sesle konuşmayacağını açıklayan Erdoğan, konuşmasının sonunda adeta bağırmaya başladı" denildi.

"Lenta.ru" adlı internet sitesi gelişmeleri "Erdoğan İstanbul havalimanında bir milli kahraman gibi karşılandı" başlığıyla duyururken, Komsomolskaya Pravda gazetesinin internet sitesi de, "Peres ile tartışan Erdoğan ülkesinde milli kahraman oldu" başlığını kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*