Yunanistan Cumhurbaşkanı Rusya'da

Yunanistan Cumhurbaşkanı Rusya'da.9322
  • Giriş : 31.05.2007 / 18:42:00

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Rusya’ya resmi ziyarette bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Papulyas ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, "ülkeleri arasındaki ilişkilerde geleneksel dostluk ve güvene dayalı tavrın her zaman ağırlıklı rol oynadığını" belirtti.
Rus-Yunan diyaloğunun dinamik bir şekilde geliştiğini kaydeden Putin, ikili ilişkilerinin "son derece istikrarlı ve geleceğe yönelik umut verici" olduğunu kaydetti.
Putin, gelişen turizm alanına da dikkati çekerek, "Her yıl 250 binden fazla Rus vatandaşının ziyaret ettiği Yunanistan ile turizmde ilişkilerin gelişimi, en çok geleceği olan bir alan. Kaldı ki Yunanistan’a giden turist sayısı her geçen yıl artmakta" dedi.
Rus ve Yunan Ortodoks kiliseleri arasındaki temaslara da değinen Rusya Devlet Başkanı, "Bu diyaloğun iki ülke ilişkilerine olumlu bir etkisi olduğu su götürmez bir gerçek" diye konuştu.
Putin, görüşmede bazı uluslararası ve bölgesel konuları da ele aldıklarını söyledi, ancak ayrıntıya girmedi.
Papulyas ise bir gazetecinin sorusu üzerine, Rusya’nın AB ve NATO ile ilişkilerinin yanı sıra Orta Doğu, Kosova ve Kıbrıs sorununu ele aldıklarını belirtti ve "İlişkilerimizde en iyi döneme tanıklık etmekteyiz" dedi.
Özellikle son derece olumlu yönde gelişen askeri-teknik işbirliğinden memnuniyet duyduklarını kaydeden Papulyas, bu işbirliğinin özellikle iki ülke savunma bakanlarının ortak deklarasyonunda vurgulanacağını ifade etti.
Papulyas, Rusya’daki temasları sırasında Rus ve Yunanlı iş adamlarının yanı sıra Rus Ortodoks Kilisesi Başkanı Rusya ve Moskova Patriği Aleksiy 2 ile de görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious