Yunanistan destek verdi

Yunanistan destek verdi.9322
  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Yunanistan, Kıbrıs'ta iki liderin BM arabulucuğunda bir araya gelerek teknik komitelerin kurulmasına onay vermelerini destekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İki lider, teknik komitelerin görüşmelere başlaması için anlaştı. Rumlar, 24 Nisan 2004'te Annan Planı'na ilişkin yapılan referandumda plana hayır demişti. Bu referandumun ardından Rum liderin uzlaşmaz tavırları nedeniyle görüşme sağlanamamıştı.

Rum lider Tassos Papadopoulos önceki gün KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından bugün Atina'yı ziyaret ediyor. Papadopoulos, Yunan Başbakan Kostas Karamanlis ile bir araya geldi. Görüşme ardından konuşan Karamanlis, "Günlük konuların yanı sıra siyasi konularda da görüşme olmasını istiyoruz." dedi.

Bu arada Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, müzakerelerin tekrar başlamasından memnun olduğunu söyledi. Rehn, "Kıbrıs'ta diyalogun başarılı olma şansı var. BM şemsiyesi altında kapsamlı bir anlaşma sağlanması için yeni bir süreç var. Komisyon, bu tür görüşmelerin başlamasını destekliyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious