Yunanistan Ege'yi germe peşinde

Yunanistan Ege'yi germe peşinde.13260
  • Giriş : 18.01.2009 / 16:18:00

Yunanistan eski dışişleri bakanı ve Pasok milletvekili Teodoros Pangalos, Ege'de Türkiye'nin tehditlere devam etmesi halinde, Ankara'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine veto koyulması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk-Yunan ilişkileri meselelerinde zaman zaman yaptığı sert çıkışlarla bilinen Pangalos, Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesine açıklamalarda bulundu. Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın Ege'de Türk ihlal ve tehditlerine karşı daha etkin politikalar geliştirmesi gereğini savunan Pangalos, özellikle Avrupa Birliği ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde girişimlerin arttırılması gerektiğini ileri sürdü.

PAPANDREU: "PASOK TEHDİTLERE İZİN VERMEYECEK"

Pasok lideri Yorgo Papandreu ise, Türkiye'yi Ege'de tahriklerde bulunmakla suçladı. Karamanlis'i de Türk tehditlerine karşı sessiz kalmakla eleştiren Papandreu, "Pasok iktidarı zamanında Ege'deki tehdit ve ihlallere izin verilmeyeceğini" ileri sürdü.

Yunanistan'da medya ve siyasi partiler, son 3 haftadır Ege'de Türkiye'nin Yunan karasuları ve hava sahasını ihlal ettiği görüşünü ileri sürüyor. Yunan hükümetinin "Ege'de kriz var" tezi, iç kamuoyunun dikkatini farklı yönlere çekme çabasının bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

Diğer yandan muhalefet partilerinin de, Yunanistan'da tartışılan olası bir erken seçimde Yunanların oyunu alabilmek için "Ege'de tehdit var" iddialarıyla popülist bir yaklaşım sergilemeleri dikkat çekiyor.

Yunan medyası, son dönemde artan haberlerinde, Türkiye'yi Ege'de kriz çıkarmaya çalışmak, "gri bölgeler" dosyasını açma girişimlerinde bulunmak ve kabadayılık yapmakla suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*