Yunanistan: Erdoğan diplomatik rahatsız

Yunanistan: Erdoğan diplomatik rahatsız.14346
  • Giriş : 20.06.2009 / 22:33:00

Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretini iptal etmesi komşuda böyle yankılandı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni Akropolis Müzesi'nin açılış törenine katılacağı Atina ziyaretini sağlık nedenleriye iptal etmesi, Yunan televizyonlarınca ''diplomatik rahatsızlık'' biçiminde yorumlandı.

Televizyonlar, ziyaretin iptalinin, AB zirvesi sonuç bildirisindeki Türkiye ile ilgili ifadeler ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in kısa bir süre önce bu konuda yaptığı açıklamalar olduğunu öne sürerek, Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığının aslında ''diplomatik rahatsızlık'' olduğu görüşünü savundular.

Özel Antenna Televizyonu, konuya ilişkin haber-yorumunda, Erdoğan'ın, Atina ziyaretini sağlık nedenlerini öne sürerek son anda iptal etmesine karşın İzmir'e gittiğine dikkati çekerek, ''Erdoğan'ın rahatsızlığının gerçek mi, yoksa diplomatik bir rahatsızlık mı olduğu kesin değil. Aslında, Türk Başbakanı, AB'nin kaçak göçmen konusundaki açıklamalarından duyduğu rahatsızlıktan ve Atina ziyareti sırasında Karamanlis'in Ege ve kaçak göçmen konusunu gündeme getirmesinden çekindiği için gelmedi'' dedi.

Özel MEGA Televizyonu da Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretinin, AB zirvesi sonuç bildirisinin yayınlanmasından 24 saat sonra iptal edildiğine dikkati çekti.

Haberinde, Erdoğan'ın ziyaretini iptal etmesinin ''Atina'da şaşkınlıkla karşılandığını'' belirten MEGA, ''Erdoğan'ın rahatsızlığının gerçek mi, yoksa diplomatik bir rahatsızlık mı olduğu merak konusu. Ancak, Türk televizyonlarından izlediğimiz kadarıyla Erdoğan'ın, İzmir'deki konuşmasında hayli yorgun gözüktüğü de bir gerçek. Ayrıca, Erdoğan'ın ülke içi kimi ziyaret programlarının da iptal edildiği bildirildi. Her ne olursa olsun, sonuçta iki başbakan ileri bir tarihte biraraya gelmek üzere yeniden randevulaştılar'' ifadelerini kullandı.

İnternet haber siteleri de Erdoğan'ın, ziyaretin iptal kararına sağlık nedenlerini gerekçe gösterdiğini ama başbakan Karamanlis ile görüşmesinin gündeminde, Ege'deki ''ihlaller'' ve kaçak göçmenlerin iadesinin bulunmasının da iptal kararının alınmasına katkıda bulunmuş olabileceği değerlendirmesini yaptılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*