Yunanistan 'fuhuş'la bir gecede zengin oldu

Yunanistan 'fuhuş'la bir gecede zengin oldu.9322
  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Yunanistan Ekonomi Bakanı, fuhuş ve kaçakçılıktan gelen paranın kayıt altına alınıp, milli gelirin % 25 artırılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bütçe açığını AB normlarına uydurmak için Yunan hükümetinin bulduğu formül ülkeyi karıştırdı. AB'nin bütçe kalemlerinde değişiklik yapmasına izin veren yasasından yola çıkan Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Yorgos Alogoskoufis, kaynağı 'kayıtdışı ekonomi'de buldu. Ancak Alogoskoufis'in "fuhuş ve kaçakçılık" gibi yasa dışı yollardan elde edilen gelirleri kayıt altına alarak milli geliri artıracaklarını açıklaması gerek Yunan basınından gerekse muhalefet cephesinden tepkiyle karşılandı.

Yunan basını kayıtdışı ekonominin varlığını itiraf eden ve kabul eden Bakan'ın açıklamalarını "büyük bir gaf" olarak değerlendirirken, muhalefet partilerinin Bakan'a tepkisi "Hükümet ülkeyi uluslararası düzeyde rezil etti" şeklinde oldu. Fuhuş ve kaçakçılık gelirlerini kayıt altına alacak olan Yunanistan'da milli gelir bu operasyonla 195 milyar Euro'dan bir gecede 242 milyar Euro'ya çıkacak. Üstelik Yunan hükümeti bu gelirlerle bütçesine 60 milyar Euro daha ekleme fırsatı yaratacak. Yunanistan'ı 1 gecede zengin eden operasyonun mimarı Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Yorgos Alogoskoufis'e göre bu operasyon Yunan halkını yüzde 25 daha zenginleştirecek.


AB'DE YANKI BULDU
Ekonomi Bakanı'nın bu beklenmedik açıklamaları AB başkenti Brüksel'de de yankı buldu. AB'nin ekonomi işlerinden sorumlu komiserleri hiç vakit kaybetmeden kağıt ve kalemlere sarılarak Yunanistan'daki GSMH'nin AB ortalamasından daha düşük olduğu için Yunanistan'a bol keseden ayrılan büyük meblağlardaki kredilerin kesintiye uğrayacağını söylemeye başladılar. Yunanistan çok yakın bir geçmişe kadar hesaplanan GSMH'nin AB'nin ortalama GSMH'sinden daha geride olduğundan (yüzde 73), her beş yılda bir ortalama 20 milyar Euro kadar kredi alıyordu. Yunan GSMH'nin yüzde 25 oranında büyüdüğünü ortaya çıkartan bu yeni hesaplamalar AB tarafından kabul edilirse ve AB GSMH'nin yüzde 90'ını tamamladığı kanıtlanırsa, Yunanistan'a ayrılan krediler bütünüyle kesilecek. Üstelik Yunanistan, her yıl AB'ye ödediği 300 milyon Euro'luk katkısı 500 Euro'ya çıkartılacak.

* AB ülkeleri AB kuralları uyarınca her beş yılda bir GSMH'lerini yinelemek zorunda.
* Yunanistan Ekonomi Bakanı Yunanistan'daki GSMH'nin olduğundan yüzde 25 oranında daha büyük olduğu yolundaki açıklamalarını istatistik bilgilere dayadı.
* Yunanistan'da adam başı gelir 18 bin euro düzeyinde bulunuyor.
* Yunanistan'da ev sahibi olanlar, nüfusun yaklaşık yüzde 70'ini olusturuyor. Bu rakamlara göre Yunanlılar AB ülkeleri arasında en fazla konut sahibi olan Avrupa halklarının başında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious