Yunanistan günlerdir yangınlarla mücadele ediyor

Yunanistan günlerdir yangınlarla mücadele ediyor .11245
  • Giriş : 01.09.2007 / 16:04:00

Yunanistan'da 9 gündür devam eden söndürme çalışmalarına karşın yangınlar hala kontrol altına alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunan basın-yayın organları, büyük bölümü Mora'da olmak üzere 64 kişinin yaşamını yitirmesine ve şu ana kadar 16 bin kişinin evsiz kalmasının yanı sıra 2.7 milyon dönüm arazinin kül olmasına yol açan yangınların,çeşitli bölgelerde yeniden alevlendiğini duyurdu.

Basın-yayın organları, rüzgarın şiddetini yitirmesinin de yardımıyla zaman zaman kısmen de olsa kontrol altına alınan yangınların, dünden bu yana etkili olan şiddetli rüzgarların ve yer yer 40 dereceyi aşan hava sıcaklıklarının da tetiklemesiyle yeniden kontrolden çıktığını kaydetti.

Mora'da Karitena, Megalopoli, Arkadia ve Lakonia bölgelerinin yanı sıra Eğriboz'da Marmari bölgesinde hava ve karadan söndürme çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten basın-yayın organları, bölgelerin büyüklüğünün endişe yaratmaya devam ettiğini duyurdu.

Haberlerde, İyon denizindeki Zakinthos ve Lefkada adaları ile Kuzey Yunanistan'daki Kilkis bölgesinde çıkan yangınların büyük ölçüde kontrol altına alındığı da kaydedildi.

Söndürme çalışmalarına, Kıbrıs Rum kesiminden 12 itfaiye aracı ile 137 itfaiyeci, Fransa'dan 4 uçak ve 60 itfaiyeci, İtalya, Türkiye, Portekiz'den birer, İspanya'dan 2 uçak, İsviçre, Norveç, İsveç, Slovenya ve Romanya'dan birer helikopter katıldığı bildirilmişti.

Ayrıca Avusturya'dan 2 helikopter ve 3 uçak, Hollanda ile Almanya'dan 3'er helikopter, Sırbistan'dan 6 uçak, Macaristan'dan 2 itfaiye aracı ve20 itfaiye görevlisi, İsrail'den 55 itfaiyecinin yangın bölgelerinde görev yaptığı açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious