"Yunanistan ile ilişkilerimiz tarihi bir öneme haizdir"

  • Giriş : 25.01.2008 / 14:23:00

Erdoğan, Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunların çözülmesini ve ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunların çözülmesini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Aramızdaki ihtilafları yüz yıl daha konuşmaya devam edebiliriz. Ama bizim beklemeye niyetimiz yok'' dedi.Erdoğan, 49 yıl sonra gerçekleşen resmi ziyaretin önemine dikkat çekerek, ''Bu işleri çözelim, bitirelim. Adil, kalıcı, kapsamlı kararlarla küresel barışa zemin oluşturacak şekilde bu yola devam edelim.'' çağrıda bulundu. Erdoğan'ın ''Biz Karamanlis dostumla, Dora ile ailecek görüşüyoruz, çocuklarımız arkadaş. İstiyoruz ki bu sıkıntılar aşılsın. Şuradan, Türkiye'den bağırdığımız zaman Yunanistan'dan duyulur.'' esprisi salondakileri gülümsetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Türk-Yunan İş Forumu'na katıldı. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıya iki başbakan birlikte geldi. Toplantıya iki başbakanın yanısıra Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanniz, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Türk ve Yunan işadamları katıldı. Türkiye tanıtım filminin gösterilmesi ile başlayan toplantıda ilk olarak Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Selim Egeli konuştu. Ardından Yunan Girişimciler Federasyonu Genel Sekreteri Athanase Lavidas, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yunan Girişimciler Federasyonu Başkanı Dimitris Daskalopoulos, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Petros Doukas konuştu.

Protokol konuşmaları sonrası kürsüye Yunan Başbakan Karamanlis ardından da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi. Erdoğan konuşmasına iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan'ın konuşması salondaki işadamları tarafından sık sık alkışlarla kesildi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi konusunda siyasi iradeleri olduğu kadar başta medya olmak üzere farklı kurumlara da görev düştüğünü belirten Erdoğan her iki ülke medyasının sorumluluğunu yerine getirmediğini dile getirdi. İki ülkenin yazılı ve görsel medyasının ilişkilerin gelişmesine destek vermesi gerektiğini belirten Erdoğan, ''Bu işi sürekli tahrik etmesinler. Bizim medyada da Yunanistan medyasında da bu sıkıntı var. 'Efendim Yunanistan Başbakanı Türkiye'yi ziyaret etti ama eli boş dönüyor' Mesela bu tür başlıklar atmak mıdır önemli olan?'' şeklinde konuştu. Kürsüde bulunan su bardağını eline alarak boş kısmı gösteren Erdoğan, ''Önemli olan bardağın dolu kısmını görmektir. Yoksa şu bardağın dolu tarafını göstermek önemlidir. Ama siz bardağın boş kısmını göstermek isterseniz, var burada bir boş kısım. Ama doluyu göstermek gerek. Biz bunun gayreti içerisindeyiz'' dedi. Ankara'daki basın toplantısında bir gazetecinin ''İlişkilerin gelişmesi için bir 49 yıl daha bekleyecek miyiz?'' diye sorduğunu anlatan Erdoğan, ''Bizim beklemeye niyetimiz yok. Dünya bizim aramızdaki sorunlara benzeyen sorunlarını çözüp geleceğe baktı. İnşallah biz de bu adımları atıyoruz. Bazı basit sorunlara takılıp kalmamız halklarımız, ülkelerimiz ve bölgelerimiz için çok büyük bir kayıptır.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: ''Türkiye'nin Yunanistan ile ilişkileri tarihi bir öneme haizdir. Zira 49 yıllık bir aradan sonra gerçekleşen bu resmi ziyaretin, özel ziyaretler oldu onlar ayrı ailevi ziyaretlerdi, bu resmi ziyaretin ardından inanıyorum ki ilişkilerimiz her yönden ileri noktaya taşınacaktır. Yunanistan iş çevrelerinden bir kesimin bu denli üst düzeyde katılması ziyarete farklı bir anlam kazandırmaktadır. Bugünün dünyasında barışın da istikrarın da kalkınmanın da temelinde ekonomik ve ticari işbirlikleri özel bir önem tutmaktadır. Bugün AB'yi oluşturan ülkelerin yakın tarihlerine baktığımızda birbiriyle uzun yıllar boyunca savaştığını, binlerce vatandaşını bu savaşlarda kaybettiğini, savaş ve çatışmalar neticesinde ekonomik refahtan pay alamadığını biliyoruz. Başta tarih boyunca Avrupa sınırlarına baktığımızda uzun süre yıllar süren ihtilaflar yaşandığını biliyoruz. Bütün bu savaşlar, çatışmalar, ihtilaflar Avrupa demir ve çelik birliğinin kurulmasıyla sona ermiştir. Avrupa, dünyanın en istikrarlı kalkınmış ve barış içindeki bölgesi haline gelmiştir. Neden? Çünkü burada ortak çıkarlar söz konusu, ortak vizyon, ortak ufuk, ortak hedef söz konusu. Ortodoks, Protestan, Katolik, siyah, beyaz gibi ayrımlar ortadan kalkmış. Sınırlar, farklı para birimleri, ortadan kalkmış. Dünyaya örnek teşkil edecek bir değerler havuzu oluşmuştur. Bizim Yunanistan'la ilişkilerimiz sadece tarihten beslenmiyor. Aynı zamanda geleceğe uzanan bir bakış açımız da var. Ortak kültürel değerlerimiz var. Yemek, müzik, giyim kuşam kültürümüz ortak bir havzadan, Akdeniz ve Ege'den besleniyor. Ancak bunun da ötesinde AB üyesi ve AB'ye üyeliğine aday iki komşu ülke sözkonusu. Akdeniz'de Balkanlar'da istikrarın sağlanması, enerji arz güvenliği, enerji yollarının çeşitliliği gibi birçok alanda ortak hareket ettiğimiz sürece bundan karlı çıkacak olan en başta iki ülkenin halkı olacaktır.''

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, ''Komşumuz Yunanistan'la ticaretimiz yüzde 42 artışla 2006'da 2 milyar Euro oldu. 2007 yılında da ticaret hacmimizdeki büyüme devam etti. Ülkemiz Yunanistan'ın 5'inci büyük ticari ortağı haline gelmiştir. Karşılıklı ticareti 4 milyar Euro'ya çıkarabiliriz.'' şeklinde konuştu.

Geçen yıl Yunanistan'da yangınlar olduğunu hatırlatan, Türkiye'de de benzer olayların yaşandığına işaret eden Erdoğan, ''Ortak tavır almak suretiyle, ön tedbirler alarak müşterek dayanışma ile bu yangınlara karşı vereceğimiz mücadele önem arz ediyor. Çevre kirliliği, insan kaçakçılığı, ulaşımda da işbirliği yapmalıyız." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious