Yunanistan Kardak'ta tahrik ediyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Kardak kayalıkları etrafında iki Türk, iki Yunan sahil güvenlik botu ve yaklaşık 14 Yunanlı balıkçı teknesi bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YUNAN balıkçıların, Ege Denizi'ndeki Kardak Kayalıkları bölgesinde avlanmasıyla başlayan gerginlik sıcak saatler yaşatırken, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Yunan tahrikleri yeniden başladı.

Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan dün sabah satlerinde Kardak Kayalıkları'na gelerek saat 17.00'ye kadar krize yol açan balıkçılar, bugün de Leros Adası'ndan gelen balıkçılarla buluşup sabah 07.00 sıralarında toplu halde Kardak Kayalıkları'na geldi, ağ attı. Toplam 14 küçük Yunanlı balıkçı teknesinin Kardak Kayalıkları'na sadece birkaç metre mesafede ağ atması, kayalıklara çok yakın mesafede gezinmeleri dikkat çekti. Yunan Sahil Güvenlik botu ise yaklaşık 1 mil uzaktan koruma yaptı. Kardak Kayalıkları'na bu sabah gelen Yunanlı balıkçıların dün kriz kayalıklarına gelerek gerginlik yaratan kişiler olduğu dikkat çekti.

Turgutreis Limanı'nda konuşlanan 56 Nolu Türk Sahil Güvenlik botu, sabah saatlerinde bölgede devriye gezerken, Kardak'a yanaşmayıp bölgeyi uzaktan kontrol etmekle yetindi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan üst düzey bir yetkili “Nedeni bilinmez ama Yunanlar, balıkçılarını toplu halde Kardak Kayalıkları'na göndererek gerginlik yaratıp Türk tarafını tahrik etmeye çalışıyor. 14 balıkçının yan yana, küçücük kaya parçacıkları etrafında avlanması ilginç. Bu konudaki hassasiyetimizi herkes biliyor. Ancak tahriklere kapılmayız” diye konuştu.

TÜRK BOTLARI BÖLGEDE

Sabah erken saatlerde Yunanlı balıkçıların Kardak Kayalıkları'nda ağ atmasının ardından, iki Yunan Sahil Güvenlik Botu da bölgeye geldi. Bunun üzerine Turgutreis'ten saat 10.00'da hareket eden Kıdemli Başçavuş Mehmet Dilli komutasındaki 56 No'lu Türk Sahil Güvenlik botu da bölgeye ulaştı. Peşinden Yalıkavak'tan hareket eden Üsteğmen Tamer Alpul yönetimindeki 302 No'lu Sahil Güvenlik Botu, saat 11.00 sıralarından Kardak bölgesine geldi.

Türk ve Yunan botları arasında Kardak kayalıkları ve çevresinde yine denizde takip yaşandı. Türk Sahil Güvenlik ekibi, Yunan balıkçılara ‘Bölgeyi terk edin’ uyarısında bulundu. Ancak Yunan balıkçılar ve askerleri bölgeden ayrılmadı, gezinmeye devam ettiği görüldü. Saat 11.00'den itibaren Kardak Kayalıkları etrafında iki Türk, iki Yunan sahil güvenlik botu ve yaklaşık 14 Yunanlı balıkçı teknesinin bekleyişleri sürüyor.


TÜRK BALIKÇILARA ÇIKIŞ İZNİ YOK

Yunan balıkçıların tahrikleriyle başlayan Kardak gerginliği tırmanırken, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Ören'deki 57 No'lu, Bodrum'daki 101 No'lu ve Didim'deki 83 No'lu botu da bölgeye gönderildi. 2 Türk botu Kardak çevresinde, 3 bot da kriz kayalıklarına 3 mil uzakta gelişmeleri takip etmeye başladı. Zaman zaman bir zodyak bot da devriyeye katıldı. Yunanistan'ın ise 2 Sahil Güvenlik botunun Kardak yakınında, 2 botunun da uzaktan gelişmeleri takip ettiği gözlendi.

GAZETECİLERİN TEKNESİ DÖNDÜ

Kriz Kayalıkları çevresinde yaşananları görüntülemek için Gülnur adlı tekne ile denize açılan gazeteciler ve Turgutreisli vatandaşlar limandan çıktıktan 500 metre sonra, 83 No'lu Sahil Güvenlik Botu tarafından durduruldu. Bot komutanları limandaki teknelerin denize açılmasının yasak olduğunu belirtip limana dönülmesini istedi. Bot komutanı “Kardak bölgesinde gerginlik yaşanıyor. Bölgeye gitmeniz doğru değil. Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan verilen talimatı uyguluyoruz, lütfen geri dönün ve limana girin” uyarısı yaptı. Yaklaşık 15 dakika denizin ortasında bekletilen gazetecilerin bulunduğu tekne daha sonra uyarıların yeniden yapılması üzerine limana döndü.

Bu sabah saatlerinden itibaren Gümüşlük, Turgutreis ve Yalıkavak Limanları'ndan balıkçıların çıkmasına Sahil Güvenlik 83 No'lu bot tarafından izin verilmedi. Limandan dışarı çıkan balıkçılar ve tekneler geri döndürüldü. Rüzgarın iyi olması nedeniyle yelken açan teknelerin Kardak bölgesine gitmemeleri için sık sık uyarılarda bulunuldu. Turgutreis limanında toplanan ve denize açılamayan balıkçılar isyan etti. Güllük limanına bağlı Şamil Baba teknesinde yardımcı kaptan olan 42 yaşındaki Ufuk Ok, “25 yıldır bölgede avlanıyorum. 1996 yılındaki Kardak krizinden önce böyle olayları yaşamıyorduk. Şu anda Kardak bölgesi balığın en bol olduğu bölge.

Çünkü orada akıntı ve kanal var. Ancak Kardak krizinden sonra her nasılsa Yunanlı balıkçılar sürekli bölgede avlanıyor. Kardak'ın içine kadar giriyor, bizler bırakın bölgede avlanmayı limandan dışarı çıkamıyoruz. Kardak bizim mi onların mı? Onlar sürekli gidip avlanabildiğine biz gidemediğimize göre bu ne demek oluyor? Balıkçılar olarak teknelerimizi Kardak'a sürerek protesto gösterisi mi yapalım. Bu bölgedeki balıkçı Yunanlı sahil güvenliğin tacizinden ve korkusundan denize açılamaz oldu” diye isyan etti.

İstanbul'dan gelerek bölgede avlanan Menekşe isimli trol teknesinin kaptanı Erdinç Menekşe de “Bölgede müthiş bir balık sürüsü ve akını var. Geçtiğimiz günlerde Kardak yakınlarında 60 ton balık yakalayıp burada bedava dağıtmıştık. Bu balık sürüsünden ve akınından son günlerde Yunanlı balıkçılar yararlanıyor, biz ise onları karadan seyrediyoruz. Kendi denizimizde avlanamamanın sıkıntısını yaşıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious