Yunanistan kınanmalı!

Yunanistan kınanmalı!.9322
  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, kaçakları Ege Denizi'ne bırakarak ölüme terk eden Yunanistan'ın kınanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Ersin, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na yaptığı başvuruda, Filistin, Tunus, Cezayir, Irak ve Lübnan'dan gelerek, Türkiye üzerinden yasadışı yollarla ve denizden Yunanistan'a gitmek isteyen 40 kaçağın, Yunan sahil güvenlik botuyla İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarına getirilip, denize atıldıklarını hatırlattı.

Kaçaklardan 6'sının boğularak yaşamını yitirdiğini ifade eden Ersin, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenliğin uluslararası suç olmasına karşın, Yunanistan'ın bu tavrının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini dile getirdi. Kaçakları yakalayıp, ülkelerine iade etmek yerine, bile bile ölüme göndermenin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Ersin, bunun insan haklarına aykırı olduğunu kaydetti.

Ahmet Ersin, konunun, Komisyon tarafından araştırılarak, kaçakları bile bile ölüme gönderen ve bunu daha önce de birkaç kez tekrarlayan Yunanistan'ın, işlediği bu ağır insanlık suçunun kınanmasını istedi. Ahmet Ersin, Avrupa'daki insan hakları kurumları ve dernekleri ile AB nezdinde de söz konusu insanlık suçunun kınanmasını sağlamak için Komisyonun girişimde bulunmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious