Yunanistan olayları Rusya'da hortlayabilir

Yunanistan olayları Rusya'da hortlayabilir.20561
  • Giriş : 15.12.2008 / 21:30:00

Rus Komünist Partisi lideri halkın sabrınının taşmak üzere olduğunu söyledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadiy Zyuganov, Yunanistan'da yaşanan olayların Rusya'da da tekrarlanabileceğini söyledi.

İnterfax Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında halkın ekonomik durumunun Rusya'yı sosyal patlama eşiğine getirdiğini kaydeden Zyuganov, bazı bölgelerde hava sıcaklığının sıfırın altında 50 dereceye düşmesi ve 1 Ocak tarihinden itibaren doğalgaz ve elektrik ödemelerine yapılacak olan zammın ülke halkını sokaklara dökebileceği uyarısında bulundu.
Konuşması sırasında Rusya halkının siyasi yönden aktif olmadığı söylentilerine katılmadığını kaydeden Zyuganov, “1917 yılında gerçekleşen Bolşevik İhtilali Rus halkının zor durumda neler yapabilecek güçte olduğunu ortaya koydu. Hükümeti sabrımızı taşırmamaya çağırıyorum" dedi.

Ülkedeki işsiz sayısının hükümet tarafından 1 milyon 600 bin kişi olarak açıklanmasına rağmen gerçek sayının 4 milyon 600 bin kişi olduğunu kaydeden Zyuganov, “Yılsonunda Rusya'daki işsiz sayısı 5 milyona, önümüzdeki Mart ayında ise 7 milyon kişiye ulaşacak. Ayrıca kendi işsizlerimiz dışında sayıları 5-6 milyona ulaşan yabancı işsizleri de ülkelerine geri yollamak için acil yol parasına ihtiyaç var" diye konuştu.

Ekonomik krizin beraberinde getireceği tüm senaryolara karşı Komünist Partisi'nin tedbirli olduğunu kaydeden Zyuganov, önümüzdeki Mart ayında erken parlamento seçimlerine gidilmesi ihtimalinin bile istisna olmadığını belirterek, Komünist Parti'nin ülkeyi krizden kurtarabilecek tek parti olduğunu ifade etti.

Rusya'da ABD benzeri bir kapitalist sistem kurulması teşebbüsünün tamemen boşa çıktığını ve Rusya'nın dünya finansal krizine hazırlıksız yakalandığını kaydeden Zyuganov, "Artık bu sistemi ayakta tutmak imkansız. Acilen doğal kaynak sektörü ve bankalar devletleştirilmelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*