Yunanistan silahlanma yarışında Türkiye'den hızlı

Yunanistan silahlanma yarışında Türkiye'den hızlı.10212
  • Giriş : 22.04.2008 / 12:27:00

Dünyanın en çok silah ithal eden 4. ülkesi Yunanistan olurken, bu dönemde, Türkiye 9. sırada yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel savunma sanayinde; 2003-2007 yılları arasında, dünyanın en çok silah ithal eden 4. ülkesi Yunanistan olurken, bu dönemde, Türkiye 9. sırada yer aldı.

Bu arada Türk Savunma Sanayi, yıllık 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

Savunma kaynaklarından derlediği bilgiye göre, Yunanistan, dünyada üretilen toplam silah kapasitesinin yaklaşık yüzde 7'sini ithal ediyor.

Son 5 yılın verilerine göre Türkiye ise Yunanistan'ın yaklaşık üçte biri oranında silah ithalatı gerçekleştiriyor.

2003-2007 yılları arasında, dünyanın en çok silah ithal eden 20 ülkesi arasında Çin birinci sırada yer alırken, diğer ülkeler şöyle sıralanıyor:

''Çin, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Güney Kore, İsrail, Mısır, Avustralya, Türkiye, ABD, Pakistan, Şili, Japonya, Polonya, İngiltere, İtalya, Tayvan, Singapur, Güney Afrika ve İspanya.''

Yine bu dönemde, dünyanın en çok silah ihraç eden ülkelerin başında ABD geliyor. ABD, dünya silah ticaretinin neredeyse üçte 1'ini gerçekleştiriyor.

ABD'yi Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İtalya, İsveç ve Çin izliyor.

-TÜRK SAVUNMA SANAYİ, 1 MİLYAR DOLAR İLE HAMLE İÇİNDE...-

Bu ortamda Türk Savunma Sanayi ise yıllık 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

AA muhabirinin bilgi aldığı yetkililer, 1 milyar dolarlık ihracatla Türk savunma sanayinin, bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri sıralamasına gireceğini vurguluyor.

Türk Savunma Sanayinin ihracat kapasitesinin devamlı artış gösterdiğinin altını çizen yetkililer, son yıllardaki özgün üretimdeki artışın, yabancı ülkelerin ilgisini çektiğini ifade ediyor.

Orta Doğu ve Asya'nın, Türk savunma sanayi ürünlerini öncelikle talep ettiğine vurgu yapan yetkililer, bundan sonra ABD, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin de 'Pazar hedefleri' arasında yer alacağına işaret ediyor.

Türk Ordusunun, sıcak askeri operasyonlarda kullandığı silahların en denenmiş silahlar olduğunu anlatan yetkililer, tatbikat değil de gerçek ortamda kullanılan silahların, en iyi referans kaynağı olduğuna dikkati çekiyor.

Öte yandan 'insansız hava aracının' ABD Ordusunun ardından, 1995 yılında dünyada ikinci olarak Türkiye tarafından kullanılmaya başlandığına işaret eden yetkililer, sonraki süreçte, Türkiye'de insansız hava araçlarına olan ilginin azaldığını, aksine dünyada ise bu araçların kullanımının yaygınlaştığına vurgu yapıyor.

Türk Savunma Sanayindeki şirketlerin yetkilileri, Türkiye'nin bundan sonra, insansız hava aracı üretimi ve geliştirilmesine ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious