Yunanistan şoku atlatamadı

Yunanistan şoku atlatamadı.9176
  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynanan karşılaşmada, Türkiye'ye karşı 4-1 mağlup olan Yunanistan'da yenilgi, ''Yunan milliler, Türk takımına zafer armağan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihi rezillik yaşadık'' şeklindeki yorumlar ile tanımlanmaya devam ediyor. Türk Milli Takımı'nın Yunan ekibine kıyasla çok daha üstün oyun çıkardığını kaydeden Yunan basını, mağlubiyetin yarattığı şok etkisinin zor atlatılacağı görüşünde birleşti.

Atina'da yayımlanan ''Sportime'' gazetesi, ''Küçük düşüren gece'' başlığını kullandığı haberinde, ''Ne kadar üflesek de soğuması gecikecek. Geçtiğimiz güne kadar kalesi düşürülemeyen Yunan takımı, 4 kolay gol yedi. Avrupa Şampiyonları, komşuya, kendi evimizde, devasa bir Futbol zaferi armağan etti'' ifadesiyle karşılaşmayı okuyucularına aktardı.

''Sesli bir şamar, küçük düşürücü bir sonuç, Futbol mantığının iptal olduğu utanç verici bir maç gecesi'' yaşandığı yorumunu yapan gazete, kaleci Andonis Nikopolidis'in takımının ''zayıf halkası olduğunu'' yazdı. ''Filathlos'' gazetesi ''Rezil Yunanlılar'' başlıklı haberinde, ''Yunan Milli Takımı'nın baş eğdiğini, maçın oynandığı Karaiskaki Stadı'nda Yunan trajedisi yaşandığını'' yazdı.

''Rehhagel'in genç oyunculardan nefret ettiği ve alınan mağlubiyet utancının herkesten önce Alman teknik direktörün omuzlarına ağırlık olduğu'' şeklindeki yorumlara da yer veren gazete, ''Türk takımının ise hayranlık yarattığını'' kaydetti.

''Otto evine'' başlığını kullanan ''Ora gia spor'' gazetesi, Yunanistan milli günü kutlamalarına birkaç saat kala Yunan Takımı'nın Türk ekibini yenme rüyasının karabasana dönüştüğünü, Mavi-Beyazlılar'ın oynadıkları futbolun ne yürek ne de akıl işi olduğunu yazdı.

''MİLLİ AYIP - MİLLİ KARA GECE''

Alınan sonucu ''Milli ayıp'' olarak adlandıran gazete, tribünleri dolduran taraftarın ellerine geçirdiklerini sahaya atmaları, birbirleri ile kavgaları, Yunanlı oyunculara küfür etmelerinin ''rezalet'' olduğunu kaydetti ve UEFA tarafından ''ceza yağdırılmasının kesin göründüğü'' değerlendirmesinde bulundu. ''Avrupa Şampiyonu'nun, her düzeyde rezil olduğunu'' yazan ''Goal News'' gazetesi ise, ''Tribünlerdeki görüntü, uygulanan şiddet, milliyetçilik gösterileri, Türkiye Milli Marşı'nın ıslıklanması, Yunanlı oyuncuların yuhalanması, alınan 4-1 mağlubiyetten de daha utanç vericiydi. Türk tarafı da milliyetçi manşetler ve benzersiz yorumlar ile karşılık verdi, uluslararası rezilliğimiz dünya turu attı'' yorumunda bulundu.

''Milli kara gece'' başlığını kullanan ''Fos'' gazetesi ise ''Türkiye'nin apaçık görünen üstünlüğüyle milli takımımız 4-1 ile fethedildi'' şeklindeki haberinde, Yunan Milli Takımı'nın böylesine bir mağlubiyet ile ilk defa karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Gazete, ''Bu haliyle dahi ağır, hatta kaldırılamaz olan Türk Takımı, sakatlık yaşayan oyuncuları da kadrosunda bulundursaydı, ne derece daha üstün olabilirdi?'' ifadesiyle dikkat çekti.

''KÜF KOKUYOR''

''Protathlitis'' gazetesi ise ''Küf kokuyor'' başlıklı haberinde, Yunan milli takımının dağıtılıp yeniden yapılandırılması gerektiğini yazdı. ''Ayıp! Birtakım şımarıklar koca bir halkı üzdüler. Futbol tarihimizin en büyük rezaleti'' değerlendirmesine yer veren, ''Yunanistan'dan ne anlar bu adam... Alman (Rehhagel) şu anda git buradan'' ifadeleriyle dikkat çeken gazete, ''Her daim mücadele eden ve sonuna kadar yüreği ile savaşan Yunan takımının geçen akşam sahada bulunmadığını, bugün ise parçalarını toplamaya çalıştığını'' yazdı.

''Trajedi'' başlığını haberine uygun gören ''Sporday'' gazetesi, ''Rehhagel ile oyuncularının birbiri ardına hatalar yaptıklarını ve 4-1 gibi ağır bir mağlubiyet edinmeyi başardıklarını'' kaydetti.

Yunan oyuncuların verimlerinin son derece moral bozucu olduğunu yazan gazete, Rehhagel, Nikopolidis ve diğer oyuncuların trajik görüntüler sergilediklerini, Yunan takımının ise 4-1'lik skor ile Türk takımı tarafından paramparça edildiğini belirtti.

RUM BASINI

Kıbrım Rum kesiminde yayımlanan gazeteler, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Atina'da Yunanistan ile oynanan ve A Milli Futbol Takımı'nın 4-1 kazandığı maçı ''Yunan trajedisi'' olarak niteledi.

Yunanistan-Türkiye maçına bugünkü sayfalarında da geniş yer veren Rum gazeteleri, Yunanistan'ın rezil olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin Yunanistan'a ağır yenilgi hediye ettiği ve Türk çiftetellisinin oynandığı'' yorumlarını yaptı.Rum gazeteleri, maçla ilgili şu başlıkları kullandı:

Fileleftheros: ''Karaiskaki'de Karabasan''
Simerini: ''Çifte Trajedi''
Haravgi: ''Yunanların rezil olması. Türkler Karaiskaki'de parti yaptı''
Politis: ''Türk Çiftetellisi. Türkler, Yunanlara ağır yenilgi hediye ederek onları oynattılar''
Alithia: ''Yunan Trajedisi''
Tharros: ''Yunan...Trajedisi''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious