Yunanistan Türk botlarına taktı

Yunanistan Türk botlarına taktı.16268
  • Giriş : 07.01.2009 / 21:30:00

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, 'Türkiye'nin Bulamaç ile Eşek adaları bölgesindeki faaliyetleri ile uluslararası hukuk kurallarını çiğnediğini'' öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan basın-yayın organlarının haberlerine göre ''Türk tarafının adı geçen bölgedeki faaliyetlerini kabul edilemez'' olarak nitelendiren Bakoyanni, ''Söz konusu faaliyetlerin Türk-Yunan ilişkilerinin iyileştirilmesi için sarf edilen çabayı zorlaştırdıklarını'' da söyledi.

Basın-yayın organlarının, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı kaynaklarına dayandırılan haberlerinde, bugün saat 09.15'de, Bulamaç açıklarında gerçekleştirilen, kaçak göçmen arama-kurtarma çalışmalarına katılan bir Yunan sahil güvenlik teknesi ile ''Süper Puma'' tipi helikopterin, Türk sahil güvenlik teknesi ve F-16 tipi 2 savaş uçağı tarafından ''taciz edildikleri'' öne sürüldü.

Haberlerde, Yunanistan Ege ve Deniz Ticaret Bakanlığı'nın dün, ''bölgede arama-kurtarma çalışmaları yapıldığını'' duyurmak amacıyla NOTAM yayınladığı vurgulandı.

''Yunan savaş uçaklarının Türk savaş uçaklarını bölgeden çıkardıkları'' iddia edilen haberlerde, ''Türk savaş uçaklarının, saat 09.22'de Atina FIR Hattı'ndan, Bulamaç üzerinde alçak uçuş yaparak çıktıkları'' kaydedildi.

Haberlerde, ''kısa süre sonra tekrar, uçuş planı sunmaksızın Atina FIR Hattı'na giren 2 Türk savaş uçağının, Yunan savaş uçaklarınca çıkarıldıkları'' savunularak, ''Türk savaş uçaklarının saat 09.55'de Eşek adası üzerinde alçak uçuş yaparak Atina FIR Hattı'ndan çıktıkları'' kaydedildi.

Haberlerde, ''8 Türk uçağının saat 12.17'de Sakız (Hios) ile Sisam (Samos) adaları arasında Atina FIR Hattı'na girdikleri, Yunan savaş uçaklarınca bölgeden çıkarılmaları sırasında ise 'it dalaşı' yaşandığı'' kaydedildi.

''Aynı Türk uçak grubuna dahil iki F-4'ün diğerleri ile birlikte saat 12.39'da bölgeden çıkarıldıkları sırada, Bulamaç'ın 6 Bin feet üzerinde uçuş yaptıkları'' belirtildi.

Her zaman olduğu gibi konuyla ilgili verilerin, Uluslararası organizasyonlar nezdinde gerekli faaliyetlerde bulunulması için Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na gönderileceği de açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*