'Yunanistan Türkiye'yi AB'de görmek istiyor'

'Yunanistan Türkiye'yi AB'de görmek istiyor'.13535
  • Giriş : 10.03.2008 / 14:02:00

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexis Alexandris, Türkiye'yi Avrupa'da görmek istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Valisi Şahabettin Harput'u makamında ziyaret eden Başkonsolos Alexandris, görev bölgesi içindeki Bursa'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Alexandris, Bursa'ya Harput'un yanı sıra belediye başkanları, iş adamları, Uludağ Üniversitesi yetkilileri ve yerel yöneticilerle temaslarda bulunmak için geldiklerini söyledi.

Bursa'nın, Türkiye'nin en önemli kültürel, tarihi, sanayi ve ticaret bölgelerinden olduğunu kaydeden Alexandris, bu kente gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini dile getiren Alexandris, şöyle konuştu:

''Yunanistan, Türkiye'yi Avrupa'da görmek istiyor. Bunu iç menfaatlerimiz için önemli sayıyoruz. Çünkü bölge olarak biz Avrupa'nın içinde biraz köşede kalmış vaziyetteyiz. Bu nedenle ekonomik ilişkilerimiz gelişemiyor. Çünkü etrafımızdaki komşu ülkeler Avrupa'da değiller. Bulgaristan ve Romanya ile güzel bir başlangıç oldu. Ama bu bölgenin ağır topu Türkiye'dir. Bu nedenle Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız Ankara'daydı. Aynı şeyleri söylüyoruz, Türkiye'nin yanında olacağız. Türkiye, Avrupa'nın bir parçasıdır.''

Alexandris, bir gazetecinin ''Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin türban konusundaki görüşlerinin muhalefet tarafından iç işlerine müdahale olarak yorumlandığını'' belirterek bu konudaki görüşlerini sorması üzerine, şunları söyledi:

''Bakanımın demeçleri üzerinden konuşmam doğru olmaz. Benim görüşlerimi soracak olursanız, Türkiye'de bir demokratikleşme süreci var. Bu nedenle bütün bu konular konuşuluyor. Bu konuların tartışılması bence demokrasiye katkıdır. Kimin haklı kimin haksız olduğu konusu ise çok derin bir konudur. Yalnızca artık iç dış bitti, artık küresel bir dünya içinde bütün konular tartışılıyor. Bu da kötü bir şey değil. Önemli olan bu çerçeve içinde Türkiye olarak konuyu nasıl idare ediyorsunuz. Öbürleri ne derlerse desinler. Artık her şey çok açık, her şey görüşülüyor. Televizyon, uydu, gazeteler sayesinde hiçbir şey karanlıkta kalamaz.''

Vali Harput da Türkiye'nin Yunanistan'la ilişkilerinin her geçen gün, her alanda geliştiğini söyledi.

Harput, Yunanistan'ın iyi ve kötü günde Türkiye'nin en yakın olması gereken ülkelerin başında geldiğini kaydetti.

İki ülkenin başbakanları ve dışişleri bakanları arasında ülkelerin ortak çıkarlarına yönelik çok sıcak ve içten görüşmeler yapıldığını belirten Harput, ''Sadece iki ülke değil tüm bölge coğrafyası adına güvenin, istikrarın, huzurun ve refahın bölgesi olma yolunda çok tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bu ziyaretin de iki ülke arasındaki güzel ilişkilere basamak olacağına inanıyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious