Yunanistan yolsuzlukta AB birincisi

Yunanistan yolsuzlukta AB birincisi.9322
  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

AB ülkelerinde yapılan suç, güvenlik ve emniyet araştırmasında yolsuzlukta Yunanistan, hırsızlıkta İrlanda ilk sırada yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suçlular, İngiltere, Estonya, Hollanda ve Danimarka gibi "yeni cazibe merkezlerine" yöneldi.

Göç alan ülkelerde suçlulara duyulan öfkenin arttığını ortaya koyan araştırmada, AB vatandaşlarının yüzde 30'unun soyulmaktan korktuğu ve sokaklarda kendilerini güvende hissetmediği bulgusu yer aldı.

Araştırmaya göre, AB vatandaşlarının yüzde 15'i, 2004 ve 2005 yıllarında adi suçların kurbanı oldu. 1995 yılında bu oran yüzde 21 idi.

Alkol ve şiddet arasında doğrudan ilişki
Son 10 yılda alarm ve özel kilit gibi kişisel korunma yöntemlerini tercih edenlerin sayısında büyük artış olduğu tespit edilen araştırmada, İngiltere ve Finlandiya dışındaki AB ülkelerinde hırsızlığın, Belçika ve Hollanda dışındaki ülkelerde fiziksel saldırıların azaldığı bildirildi.

Gallup Avrupa tarafından yapılan araştırmada, alkol tüketimiyle şiddet arasında doğrudan ilişki olduğu tespit edildi.

Avrupa'da yaşayan göçmenlerin nefret suçlarına (ırkçı saldırılar) hedef olma oranını yüzde 10 olarak veren araştırmada, kendilerini dinlerine bağlı olarak tanımlayan göçmenler arasında bu oranın yüzde 12'ye çıktığı belirtildi.

En az suç Finlandiya ve İsveç'te
Araştırmaya katılanların yüzde 30'u, polisin suçluları kontrol etmemesinden yakındı.

Yunanistan'ın kapkaç ve yolsuzlukta ilk sırada yer aldığı Gallup Avrupa araştırmasında, sözlü tehditte ve soygunda İngiltere, hırsızlıkta İrlanda, ırkçı saldırılarda Belçika, Fransa, Hollanda ve Danimarka, tüketicinin dolandırılmasında Estonya ön sırayı alıyor.

Araştırmaya göre, AB içinde nüfusuna göre en az suç Finlandiya ve İsveç'te işleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious