Yunanistan'a şube açılabilecek mi?

Yunanistan'a şube açılabilecek mi?.22057
  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin en karlı bankası olan Ziraat, 2007 yılını yurtdışında büyüme yılı ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın farklı bölgelerinde girişimlerini tamamlayan banka'nın en önemli hedefi ise Yunanistan'da şube açmak.

Türk bankacılığında Yabancı payı'nın tartışıldığı şu günlerde Ziraat Bankası bir ilki gerçekleştirmek için hareke geçti. Bugün halka açık hisselerle birlikte yabancıların Bankacılık Sistemimizdeki payı % 30'ları bulmuş durumda.

YABANCI PAYI %30'U BULDU

Son bir yıllık süreçte Türk bankalarına en büyük ilgiyi ise, Türkiye ile ticareti sınırlı olan Yunanlılar gösteriyor. Yunan Bankaları bu dönemde Türkiye'de sırasıyla, Sitebank, Finansbank ve Tekfenbank'ı satın aldılar.

YUNANLILARIN İLGİSİ BÜYÜK

Yüksek karlılık oranlarıyla Türk bankaları yabancıların iştahını kabartırken bu süreçte hiçbir Yerli bankanın yurtdışından bir banka ile ortaklığa gidemeyişi dikkat çekiyor.

İşte tam da bu süreçte Yunan Alphabank, Türk Abank'ı satın aldı. Aynı dönemde Ziraat Bankası da daha önce hiçbir TÜRK Bankasına bankacılık yapma izni vermeyen Yunanistan'a şube açmak için girişimde bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Ziraat Bankasının Batı Trakya ve Atina'daki bu şube açma başvurusu nedeniyle; Yunan Alphabank'ın başvurusunu ağırdan alıyor.

ZİRAAT'TEN YUNANİSTAN'A ŞUBE BAŞVURUSU

Türkiye, Abank'ı satışını Yananlılara karşı bir koz olarak kullanıyor. Bankacılık Uzmanları, tam 17 farklı ülkede hizmet veren Ziraat Bankasının bu başvurusunun, Yunanlı işadamlarının Türkiye'de satın aldıkları bankaların 'Onay Sürecini' doğrudan etkileyeceğini ifade ediyor.

YUNANİSTAN'IN KARARI BEKLENİYOR

Önümüzdeki birkaç hafta hem Türk hem de Yunan Bankacılığı için kritik bir sınav olma özelliği taşıyor. Karşılıklı jest ile Türkiye, en karlı bankasıyla Yunanistan pazarına girmiş olacak. Yunanistan ise, milyonlarca euro döktüğü Türk bankalarını işletmeye başlayacak.

Aksi halde Ziraat, Türklerin Yunanistan'da şube açamayacak Yunanlı Alphabank da Abank'ı geri vermek zorunda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious