Yunanistan'da 5 gündür süren yangınlarda ölü sayısı 63!

Yunanistan'da 5 gündür süren yangınlarda ölü sayısı 63!.23341
  • Giriş : 27.08.2007 / 14:09:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:19:44

Atina hükümeti eş zamanlı olarak farklı bölgelerde çıkan yangınların kundaklama sonucu çıktığı görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savcılık kundaklama olaylarının terör kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceğiyle ilgili soruşturma başlattı. 5 gündür süren yangınlarda ölü sayısı ise 63'e yükseldi.

Seçim öncesi ülkede yönetim boşluğu olduğunu ortaya atan muhalefet, hükümeti 'görünmez düşmanlar'ın arkasına saklanmakla suçluyor.

Yunanistan'ın Mora yarımadasıyla Eğriboz (Evia) adasında çıkan ve şu ana kadar 63 kişinin ölümüne yol açan yangınların kontrol altına alınması çalışmaları sürüyor.

Orman yangınları kontrol altına alınamıyor, yangınlara her gün yenileri ekleniyor. Yetkililer antik kent Olimpia'yı da tehdit eden yangınları 'benzeri görülmemiş felaket' olarak niteledi.

Ülkede yangınla ilgili tartışmalar 16 Eylül'de yapılacak erken seçimelerin de önüne geçmiş durumda.


1 milyon euro para ödülü

Hükümet eş zamanlı olarak farklı bölgelerde başlayan yangınların arkasında kundakçıların olduğu görüşünde. Yetkililer kundakçıları ihbar edenlere, 1 milyon euroya kadar para ödülü vaadetti.

Benzer tartışmalar geçtiğimiz günlerde Atina'da çıkan orman yangınlarında da yaşanmıştı. Çevreci gruplar yangınların ormanlık alanların imara açılması için kasten çıkarıldığını ileri sürmüş ve protesto gösterileri düzenlemişti.

Muhalefete göre ise hükümet 'görünmez düşmanlar'ın arkasına saklanıyor. Bu görüşe göre devlet mekanizması çökmüş durumda, bakanlıklarla kurumlar arasında koordinasyon eksikliği var.

Söndürme çalışmaları yetersiz

Söndürme çalışmalarında itfaiye ekipleri ve teçhizatları yetersiz. Yardımcı güç olarak kullanılacak Ordu ancak yangınların başlamasından üç gün sonra devreye sokuldu. Muhalafete göre, tüm bu eksiklikler can kaybının bu kadar yüksek olmasında asıl etken.


Yunan basını, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, 110 köyün büyük hasar gördüğünü, Mora'da Olimpiyat oyunları için her dört yılda bir dünyayı dolaşan olimpiyat meşalesinin yakıldığı ve tarihi M.Ö.'ye dayanan "Arhea Olympia" kasabası çevresinde büyük zorluklarla söndürülen yangının, çevre köylerde tekrar canlamaya başlamasınınsa endişe yarattığını kaydetti.

Ülkeyi bir uçtan bir uca 5 gündür yakmaya devam eden yangınlarla mücadele eden Yunanistan'da, "milli trajedi" yaşanıyor.

Şiddetli rüzgar, elektrik ve su kesintileri söndürme çalışmalarını güçleştiriyor. Son 24 saat içinde Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde 89 yeni orman yangını çıktı. Kaybolan kişi sayısı henüz belli olmazken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Söndürme çalışmalarına, Fransa 4, İspanya 2 ve İtalya 1 adet Canadair tipi yangın söndürme uçağı gönderdi. Fransa'dan ayrıca 60 kişilik itfaiye ekibi Yunanistan'a ulaştı. Norveç, Slovenya, Sırbistan, Hollanda, Almanya, İsrail ve Kıbrıs Rum kesimi de yardım gönderme hazırlığında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious