Yunanistan'da AP için oy verme işlemi

Yunanistan'da AP için oy verme işlemi.10799
  • Giriş : 07.06.2009 / 09:27:00

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu seçimleri için oy verme işlemi saat 07.00 itibarıyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yunanistan'ı Avrupa Parlamentosu'nda temsil edecek 22 milletvekilini seçecek olan 9 milyon 866 bin 913 seçmenin yaklaşık 20 bin sandıkta verecekleri oylar, sandıkların kapanacağı 19.00 itibarıyla sayılmaya başlanacak.

Yunanistan'da yaşayan, diğer AB üyesi ülkelerin vatandaşı 6 bin 505 kişinin de oy kullanacağı seçimlerin sonuçlarının gece yarısına doğru açıklanması bekleniyor.

Ülkede uygulanan seçim sistemine göre, tüm Yunanistan tek bir seçim bölgesi olarak kabul ediliyor ve yüzde 3 barajını aşamayan partilerin aldıkları oylar, barajı aşan diğer partilere dağıtılıyor. Tüm partiler, seçime 22 adaydan oluşan listeyle giriyor.

Yunanistan'da 2004 yılında yapılan seçimlerde o dönem için seçilen 24 AP milletvekilinin 11'ini iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP), 8'ini ana muhalefet partisi PASOK, 3'ünü Yunanistan Komünist Partisi (KKE) kazanmış, diğer ikisini de SYRİZA (Radikal Sol Koalisyon) ve LAOS (Halkçı Ortodoks Partisi) paylaşmıştı.

Yunan basını, kamuoyu yoklamaları sonuçlarının, PASOK'un bugünkü seçimlerden birinci parti olarak çıkacağı yönünde olduğunu duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*