Yunanistan'da gerilim sürüyor

Yunanistan'da gerilim sürüyor.16268
  • Giriş : 18.12.2008 / 15:37:00

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 6 aralık gecesi 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos'un bir polisin açtığı ateşle yaşamını yitirmesinin ardından başlayan olaylar, protesto gösterileri ile sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Protesto gösterilerinin düzenleyicileri ve katılımcıları olarak son günlerde ön plana çıkan lise ve üniversite öğrencileri, bugün öğleden sonra Yunanistan'ın tüm kentlerinde protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundular.

Basın-yayın organları, son günlerde şiddet dozu iyice azalan gösterilerin bugün de devam etmesinin beklendiğini, ancak ülkeyi etkisi altına alan yoğun yağışlı hava nedeniyle katılımın azalmasının beklendiğini belirttiler.

Bu arada, Başbakan Kostas Karamanlis'in kabinesinde revizyon yapmayı planladığı öne sürüldü.

Basın-yayın organları, son olaylardan ağır darbe alan Karamanlis hükümetinin, kabinede yapılacak değişikliklerle kendisini kurtarıp kurtaramayacağının belli olmadığı yorumunu yaptı.

NOEL ALIŞVERİŞİ DURDU

Bu arada Noel alışverişi beklentileri gösteriler nedeniyle sürekli kapatılan kent merkezine inenlerin sayısının çok azalması nedeniyle karşılanmayan ve dükkanları olaylarda zarar gören işyeri sahipleri isyan etti.

Yunanistan İşadamları Derneği Başkanı (SEV) Dimitris Daskalakis, ülkenin acilen güçlü ve güvenilir bir hükümete gereksinimi olduğunu belirterek, iki büyük partinin (Yeni Demokrasi ve PASOK) işbirliği yapması çağrısında bulundu.

''Ölü'' geçen Noel öncesi alışveriş sezonunun ise perakende satışlarda yüzde 90 oranında azalmaya yol açtığı ve bunun rakamsal değerinin bir milyar Avro olarak tahmin edildiği kaydedildi.

Öte yandan, Yunan Polis Teşkilatının içinde bulunduğu durumu inceleyen Yunan basını, 50 bin memurdan oluşan teşkilatta yalnızca 5 psikoloğun görev yaptığını yazdı.

Polislerin gerektiği şekilde eğitim görmedikleri gibi silah taşıyanların geçmesi gereken psikolojik testlerden geçmediğini savunan basın, mevcut polis memurlarının yüzde 70'inin silah taşımaması gerektiğini öne sürdü.

Bu arada, dün akşam Atina'nın Peristeri semtinde arkadaşlarıyla dolaşan 16 yaşındaki lise öğrencisinin havalı silahla yaralandığı bildirildi.

Okulundaki öğrenci birliğinin üyesi olan gencin eline isabet eden saçmanın ameliyatla çıkarıldığı ve polisin kimliği bilinmeyen saldırganın yakalanması için soruşturma başlattığı açıklandı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE), olayın yaşandığı Peristeri'de bu akşam konuyla ilgili bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*